Babilon jest jednym z nielicznych starożytnych miast, które choć zginęły z powierzchni ziemi, były wciąż pamiętane przez ludzi - mówi Agnieszka Mączyńska z poznańskiego Muzeum Archeologicznego http://www.muzarp.poznan.pl/ Wykład na temat Babilonu przedstawi w środę 19 stycznia w poznańskim muzeum dr hab. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
BABILANI - BRAMA BOGA
To, że pamięć o Babilonie przetrwała, jak mówi Mączyńska, zawdzięczamy Biblii i, w mniejszym stopniu, przekazom greckich historyków, przede wszystkim Herodota.
Na środowym wykładzie \"Babilon, perła królestw, duma Chaldejczyków\" dr hab. Rafał Koliński, pracownik Instytutu Prahistorii UAM http://archeo.amu.edu.pl/ przedstawi przeszłość Babilonu, jego historię i najważniejsze zabytki.
Zaprezentuje także dzisiejsze oblicze Babilonu - powstanie parku archeologicznego i rekonstrukcje wzniesione w latach 80. i 90. ubiegłego wieku przez Irakijczyków, a także wydarzenia ostatnich miesięcy, kiedy na terenie starożytnego miasta ulokowano bazę wojsk koalicyjnych.
Rafał Koliński jest adiunktem w Instytucie Prahistorii UAM. Brał udział w pracach wykopaliskowych na terenie Bułgarii, Cypru, Egiptu, Syrii i Iraku. Kierownik polsko-irackiego Babylon Archaeological Project. Autor licznych publikacji naukowych.
Wykład w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu rozpocznie się o godz. 11.00.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
17 stycznia 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.