OPERACJA POLSKICH SIÓSTR SYJAMSKICH W ARABII SAUDYJSKIEJ

Polskie siostry syjamskie z pewnością przeżyją zabieg rozdzielenia, ale w późniejszym życiu znosić będą wiele zdrowotnych niedogodności - uważa badający je wcześniej chirurg, doc. Adam Bysiek. Przebieg 15-godzinnej operacji w Arabii Saudyjskiej, można w poniedziałek oglądać na żywo w internecie.

ROZDZIELENIE NA KOSZT ARABSKIEGO KSIĘCIA

Siostry Daria i Olga Kołacz od 11 grudnia czekają w Arabii Saudyjskiej na operację rozdzielenia. Jej koszt pokrywa następca tronu, wicepremier i naczelny dowódca Gwardii Narodowej Królestwa Arabii Saudyjskiej, książę Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

Wcześniej, od 19 września do 5 października, siostry były badane w Klinice Chirurgii Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Badania nadzorował doc. Adam Bysiek.

Siostry przyszły na świat 8 października 2003 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. http://www.orgmasz.waw.pl/w/jbr/z11.htm Dziewczynki połączone są na odcinku brzucha, miednicy, pośladków i kręgosłupa. Mają wspólny odbyt i przylegające niższe partie układu moczowo-płciowego.

Daria ma kompletny układ moczowo-płciowy, natomiast Olga - jedną nieprawidłowo rozwiniętą nerkę. Dziewczynki mają wspólną aortę brzuszną, żyłę główną dolną oraz dolny odcinek kręgosłupa.

TRUDNA, WIELOETAPOWA I KOSZTOWNA

Jak informuje dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, dr hab. Maciej Kowalczyk, tamtejsi lekarze zamierzali przeprowadzić operację rozdzielenia sióstr w styczniu 2005 roku. \"W międzyczasie dowiedzieliśmy się z mediów, że matka skorzystała z propozycji operowania dzieci w Rijadzie\" - mówi.

Zabieg rozdzielenia bliźniaczek lekarze określają jako \"trudną, wieloetapową i kosztowną operację\". Doc. Bysiek zapewnia jednak, że dziewczynki operację przeżyją. \"Nie ma zagrożenia życia dzieci, gdyż nie będą operowane narządy ważne dla życia\" - podkreśla Bysiek.

Od 1978 roku przebadał on w swojej klinice ponad 20 par bliźniąt syjamskich, a na sześciu przeprowadził operację rozdzielenia.

POTRZEBNA BĘDZIE SKÓRA NA POKRYCIE RANY

Jak przypuszcza Bysiek, w neurochirurgicznej fazie operacji na siostrach pierwszym etapem będzie rozdzielenie tkanek miękkich. \"W końcowej fazie takiego zabiegu powstanie olbrzymia rana i pojawi się problem z pokryciem tego ubytku skórą\" - mówi.

Jak zaznacza, saudyjscy lekarze powinni wcześniej \"przygotować skórę\" na taką potrzebę. W tym celu zwykle na trzy miesiące przed operacją wprowadza się pod skórę dzieci, w miejsce ich połączenia, ekspandery, czyli gumowe, wypełniane płynem, rozprężające się gumowe balony, które powinny skórę rozciągać i zwiększać jej powierzchnię.

WSPÓLNY DOLNY ODCINEK KRĘGOSŁUPA

Kolejnym etapem będzie rozdzielenie końcowego odcinka kręgosłupa. \"U dziewczynek obydwa kanały zbiegają się i łączą na kształt litery Y. Sam koniec kręgosłupa ma już u nich postać pojedynczego kanału. W tym miejscu znajduje się niewielki, bo zaledwie kilkumilimetrowy odcinek rdzenia kręgowego. Jest niezwykle ważny, gdyż przebiegają tam włókna nerwowe unerwiające kończyny dolne\" - wyjaśnia Bysiek.

Jak zaznacza, nieuchronnym skutkiem operacji na tym obszarze staną się dla dziewczynek uszkodzenia neurologiczne po operacji. \"Nie sposób nie uszkodzić tych włókien nerwowych. Trzeba bardzo poważnie liczyć się z tym, że dziewczynki będą miały w późniejszym życiu zaburzenia chodu\" - zwraca uwagę chirurg. Po zakończeniu tej fazy lekarze powinni zamknąć dziurę w kanale kręgowym i pokryć operowany obszar skórą.

DZIEWCZYNKI CZEKA WIELE NIEDOGODNOŚCI

W odrębnej fazie zabiegu operowane będą wspólne u dziewczynek narządy miednicy małej, czyli końcowy odcinek przewodu pokarmowego i końcowy odcinek układu moczowo-płciowego.

Najpierw, jak wyjaśnia Bysiek, trzeba dokonać podziału przewodu pokarmowego. \"Najprawdopodobniej skończy się to tym, że co najmniej jedna dziewczynka będzie miała założony sztuczny odbyt na skórze brzucha\" - spodziewa się chirurg. Następnymi etapami będą rozdzielenie wspólnej pochwy oraz pokrycie skórą dolnej części pośladków.

Zdaniem doc. Byśka, \"nie ma co marzyć o powrocie dziewczynek do normalnego funkcjonowania po operacji\". \"Dzieci nie uzyskają pełnych funkcji układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Będą żyły z pewnymi niedogodnościami. Ale z pewnością będą mogły wrócić do życia społecznego, iść do szkoły\" - ocenia specjalista.

Przebieg operacji można śledzić w poniedziałek na stronie internetowej http://www.conjoinedtwins.med.sa

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

3 stycznia 2004

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Katowice gospodarzem europejskiej debaty o przyszłości zdrowia publicznego

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera