O fenomenie pantofelka

Czy pantofelek, uważany dotąd za organizm prymitywny, posiada rzeczywiście więcej genów niż człowiek? W sierpniu kierowana przez Polaków międzynarodowa grupa badaczy dowiodła, że tak. O tym niezwykłym odkryciu opowie we wtorek w siedzibie Polskiej Akademii Nauk http://www.pan.pl w Warszawie wybitny polski biolog i biochemik, prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja.

JAK PANTOFELEK POMOŻE CZŁOWIEKOWI

We wtorek w Pałacu Staszica w Warszawie prof. Zagórski-Ostoja, dyrektor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN http://www.ibb.waw.pl/ w Warszawie, wygłosi wykład pt. \"Sekwencja chromosomu paramecium - co z tego wynika?\", dotyczący rewolucyjnych badań nad pantofelkiem - paramecium tetraurelia, o których jako pierwsza w sierpniu tego roku informowała Polska Agencja Prasowa http://www.pap.pl

Słynny pilotażowy projekt sekwencjonowania genomu pantofelka Paramecium tetraurelia zrealizowali uczeni z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie we współpracy z badaczami francuskimi (z Laboratoire de Genetique Moleculaire ENS http://www.biologie.ens.fr/lgm/, Centre de Genetique Moleculaire CNRS http://www.cgm.cnrs-gif.fr/, Institut Gustave-Roussy http://www.igr.fr/ i Genoscope - Centre National de Sequencage http://www.genoscope.cns.fr/ oraz uczonymi niemieckimi.

Wyniki badań opublikowano w sierpniowym numerze prestiżowego pisma Current Biology http://www.current-biology.com/ \"Badanie nad genomem Paramecium tetraurelia jest ważne i dla produkcji zwierzęcej, i dla zdrowia człowieka\" - tłumaczył wówczas prof. Zagórski-Ostoja.

Wiedza o tym, że mały pantofelek posiada więcej genów niż człowiek otworzyła drogę do poszukiwania leków przeciwko chorobom wywoływanym przez pierwotniaki, jak m.in. malaria.

Wtorkowy wykład w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72) rozpocznie się o godz. 17.30.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

10 grudnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera