Galileo (Europejski System Nawigacji Satelitarnej) to jedno z największych przedsięwzięć technologicznych Unii Europejskiej. Polska jest współorganizatorem i przyszłym użytkownikiem tego systemu. Możliwość udziału polskich firm i placówek naukowych w realizacji projektu Galileo były tematem seminarium, zorganizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN. http://www.cbk.waw.pl
INWESTYCJA POWINNA SIĘ ZWRÓCIĆ
Unia Europejska http://www.ueonline.host.sk i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) http://pl.wikipedia.org/wiki/ESA przeznacza na system Galileo ponad 1,2 mln euro, a w samych konkursach VI Programu Ramowego - 67 mln euro. Obecny wkład Polski w rozwój Galileo wynosi 2 mln euro.
\"Ważne jest, aby nasz wkład finansowy w to przedsięwzięcie zwrócił się w postaci zamówień i kontraktów dla polskich firm. Niestety, pomimo swego potencjału naukowego i technologicznego, polskie jednostki są w niewielkim stopniu zaangażowane w europejskie projekty Galileo\" - mówi prof. Janusz Zieliński z Centrum Badań Kosmicznych PAN, koordynator projektu Galileo w Polsce.
ZA MAŁO KONTAKTÓW Z PARTNERAMI
Taki stan rzeczy, jak ocenia profesor, wynika z braku rozwiniętych kontaktów między potencjalnymi partnerami z Europy Zachodniej, którzy z kolei nie są wystarczająco poinformowani o naszych możliwościach. \"To spotkanie - a będą i dalsze - miało na celu ułatwienie nawiązywania takich kontaktów\" - zaznacza prof. Zieliński.
System Galileo to nie tylko 30 satelitów, które w latach 2005-2008 będą sukcesywnie umieszczane na orbicie. To również rozbudowana infrastruktura naziemna, a także przygotowywanie danych, przeznaczonych dla różnych użytkowników.
Jak podkreśla prof. Zieliński, rysują się już szanse na udział Polski w realizacji dwóch tematów: wykorzystania systemu Galileo dla potrzeb rolnictwa oraz do przekazu sygnałów czasu.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
8 grudnia 2004
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.