Powstanie nowy rezerwat "Las Dąbrowa"

<strong>Położony na terenach Gliwic i Sośnicowic obszar lasu o powierzchni ponad 76 hektarów zostanie - zgodnie z rozporządzeniem wojewody śląskiego - uznany za rezerwat przyrody pod nazwą &quot;Las Dąbrowa&quot;</strong> - podało biuro prasowe wojewody.

Ta enklawa przyrodnicza w bliskim sąsiedztwie aglomeracji gliwickiej to 64. rezerwat przyrody, utworzony na terenie województwa śląskiego. Powstanie 18 sierpnia. Celem jego powołania jest zachowanie różnogatunkowych drzewostanów grądowo-łęgowych, a także licznych drzew pomnikowych oraz całego bogactwa gatunkowego fauny i flory na tym terenie.

Jednocześnie wojewoda śląski wokół rezerwatu wyznaczył otulinę o łącznej powierzchni ponad 230 hektarów, która ma zabezpieczyć "Las Dąbrowa" przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Obszar nowego rezerwatu jest bogaty w starodrzew, potoki i tereny podmokłe. Stanowi "wyspę leśną" położoną wśród pól, odznaczającą się bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują rośliny chronione: wawrzynek wilcze łyko, listera jajowata, a ze świata zwierząt ginący w Polsce gatunek - dzięcioł białogrzbiety. W objętym ochroną kompleksie leśnym występuje pięć zespołów leśnych: ols porzeczkowy, łęg jesionowo-olszowy, podgórski łęg jesionowy, łęg wiązowo-jesionowy oraz grąd subkontynentalny.

Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie przyrody, za rezerwat przyrody uznaje się obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi i kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Ochronę rezerwatową wprowadza się przede wszystkim na terenach o charakterze zbliżonym do naturalnego, gdzie naturalne procesy przyrodnicze zachodzą spontanicznie - bez udziału człowieka, bądź możliwe jest ich odtworzenie bez znacznych nakładów sił i środków.

Ingerencja ludzi na takich terenach powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, polegającego na utrzymaniu bądź odtworzeniu oraz wspomaganiu procesów zachodzących w przyrodzie naturalnie. Wszelkie działania prowadzone w rezerwacie przyrody powinny być ukierunkowane na zachowanie właściwego stanu ochrony siedliska przyrodniczego.

Zgodę na ewentualne odstępstwa od ograniczeń obowiązujących na terenie rezerwatu wyraża wojewoda w przypadku konieczności likwidacji nagłych zagrożeń oraz wykonywania czynności nieujętych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych dla rezerwatu przyrody.

Zezwolenie na wykonywanie w rezerwacie prac zabronionych może też wydać minister środowiska, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą ochrony przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami dydaktycznymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi, celami kultu religijnego lub realizacją inwestycji celu publicznego, o ile nie ma innych możliwych rozwiązań. Inwestor musi jednak wówczas zrekompensować utratę wartości przyrodniczych danego obszaru. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera