Czy "Symulator faktu" dorówna legendarnej "Sondzie" w TVP?

<strong>Symulator faktu&quot; to tytuł nowego popularnonaukowego programu</strong>, który po raz pierwszy ukaże się na antenie Telewizji Polskiej&nbsp; (program 1) 30 grudnia. O tajemnicach nauki i przyszłości naszej cywilizacji opowiadać będą co tydzień dwaj wybitni naukowcy. Czy program dorówna popularnością legendarnej &quot;Sondzie&quot;? - okaże się w najbliższych miesiącach.

Pierwszy odcinek "Symulatora faktu" będzie poświęcony kometom. Autorzy postarają się odpowiedzieć na najbardziej frapujące pytania dotyczące komet:

* czy grozi nam globalna katastrofa spowodowana uderzeniem komety bądź innego ciała niebieskiego w Ziemię?

* czy potrafimy takie zdarzenie przewidzieć i - co ważniejsze - zapobiec mu?

* jaki jest wkład Polaków w badania tych obiektów?

Cykl powstawać będzie m.in. w oparciu o materiały z placówek naukowo-badawczych, opinie ekspertów. Jeden odcinek programu potrwa 25 minut.

"Symulator faktu", w skrócie SF (skrót ten jest zarazem skrótem angielskiego "science fiction"), poprowadzą dwaj wybitni polscy naukowcy: astrofizyk Stanisław Bajtlik oraz fizyk i informatyk Arkadiusz Orłowski.

Sonda była nadawana w latach 1977-1989. W ciągu 12 lat zostało wyemitowanych ponad 560 programów, co - jak na program popularnonaukowy - było swoistym rekordem w historii polskiej telewizji.

Prowadzili go Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, którzy pod koniec września 1989 roku zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem. JP

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera