<strong>Skuteczną metodę usuwania metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, chrom, nikiel i rtęć ze ścieków przemysłowych i komunalnych opracowano w Instytucie Chemii Nieorganicznej w Gliwicach.</strong> W tym celu może być wykorzystywana technologia wytwarzania trójtiowęglanu sodu.
"Jedną z wcześniej stosowanych metod usuwania metali ciężkich ze ścieków jest metoda siarczkowa, która polega na wytrącaniu siarczków metali ciężkich przez działanie na nie siarczkiem sodu (Na2S), najczęściej po uprzednim potraktowaniu ścieków wodorotlenkiem wapnia" - informuje Maria Stechman, współautorka technologii.
"Wadą tej metody jest jednak powstawanie trudno sedymentujących (osadzających się - PAP) i trudno filtrujących osadów. Znacznie lepsze wyniki daje stosowanie trójtiowęglanu sodu (Na2CS3)" - zauważa badaczka.
USUWA METALE TAKŻE Z OLEJÓW
Jak tłumaczy Marta Stachman, dodatkową zaletą zastosowania trójtiowęglanu sodu jest możliwość wykorzystania go do usuwania metali ciężkich także z olejów i rozpuszczalników polarnych do poziomu poniżej 1 ppm (poniżej jednej części na milion).
"Metale te można następnie odzyskiwać, ponieważ dobra struktura fizyczna powstających osadów pozwala na ich dokładne rozdzielenie" - podkreśla badaczka.
ZŁOTY MEDAL W BRUKSELI
Naukowcy z Instytutu Chemii Nieorganicznej opracowali bezodpadowy sposób otrzymywania trójtiowęglanu sodu z siarczku sodu i dwusiarczku węgla. W 2001 roku Instytut otrzymał za ten wynalazek złoty medal na Światowym Salonie Wynalazków i Innowacji Przemysłowych "Brussels-Eureka".
W 2000 roku w Kopalniach i Zakładach Chemicznych Siarki "Siarkopol" w Grzybowie uruchomiono instalację przemysłową do wytwarzania trójtiowęglanu sodu. "Wyprodukowany związek, o zawartości około 40 proc. Na2CS3, wykorzystano do badań aplikacyjnych na roztworach odpadowych i technologicznych, które powstają m.in. w takich dziedzinach przemysłu jak górnictwo, energetyka, przemysł chemiczny lub przetwórstwo metali" - wyjaśnia Marta Stechman.
Jak dodaje, badania nad wykorzystaniem trójtiowęglanu sodu do oczyszczania różnego rodzaju ścieków i roztworów przemysłowych, zawierających kationy takich metali jak miedź, cynk, żelazo, ołów, chrom lub arsen wykazały, że skutecznie wytrąca on metale ciężkie.
WIELOFUNKCYJNE DZIAŁANIE
"W wielu przypadkach trójtoiowęglan sodu wykazywał działanie wielofunkcyjne, ponieważ działał nie tylko jako środek strącający siarczki metali, lecz także ich wodorotlenki, a także był reduktorem dla chromu, arsenu i żelaza" - zaznacza Stachman.
Autorami tej metody są Marta Stechman, Danuta Różycka, Barbara Walawska, Henryka Mateńko i Jeremi Marszałek.
Metoda ta uzyskała miano Najlepszej Dostępnej Techniki (BAT - Best Available Techniques). Badania współfinansował Komitet Badań Naukowych.
PAP - Bogusława Szumiec-Presch, 26 listopada 2004
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.