Robot chirurgiczny da Vinci we Wrocławiu

We wrocławskim Dolnośląskim Centrum Chorób Serca zaprezentowano we wtorek robota chirurgicznego da Vinci. Przy pomocy tego urządzenia chirurg może m.in. zszyć tkankę nicią grubości włosa. To pierwszy w Polsce pokaz robota chirurgicznego, nazywanego przez lekarzy \"szczytowym osiągnięciem światowej technologii medycznej\". Urządzenie to znalazło już zastosowanie w zabiegach operacyjnych w kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii.

STEROWANY Z DUŻEJ ODLEGŁOŚCI

\"Da Vinci wykonuje zadanie zlecone przez chirurga, który nie musi stać przy stole operacyjnym. Lekarz kierujący ruchami maszyny może siedzieć w miejscu oddalonym nawet o 150 km\" - mówi dr. Romuald Cichoń, chirurg, który pracuje z robotem w klinice w Dreźnie.

\"Precyzja ruchów robota jest nieporównywalna z tym, co chirurg może zrobić sam. Maszyna wykonuje polecenia z dużą dokładnością, przy minimalnym uszkodzeniu tkanki\" - dodaje Cichoń.

Robot ma ramiona z ruchomymi zakończeniami, imitującymi nadgarstek, które operują pacjenta. Całą operację widać na monitorze, dzięki kamerze endoskopowej.

ZBYT DROGI DLA POLSKICH SZPITALI

Robot Da Vinci kosztuje ok. miliona dolarów i jest bardzo drogi w eksploatacji. Po około 10 zabiegach trzeba wymienić niektóre części.

Zdaniem wrocławskich lekarzy, przynajmniej na razie urządzenie to nie ma szans na \"przyjęcie się\" w polskich warunkach. \"O ile na kupno może udałoby się jeszcze znaleźć środki finansowe, to nie byłoby nas stać na serwis i utrzymanie robota\" - mówi Piotr Kołtowski dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Jurgiel

23 listopada 2004

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli

  • Wiata rowerowa ze zużytej łopaty turbiny wiatrowej. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Na kampusie PG stanęła wiata rowerowa z łopaty turbiny wiatrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera