Wielu polskich internautów w wieku 12-17 lat uważa, że spotkanie z osobą poznaną w internecie jest o wiele bezpieczniejsze niż podawanie w sieci swoich danych osobowych - wynika z badania internetowego, zrealizowanego dla Fundacji Dzieci Niczyje (FDN), organizatora kampanii społecznej \"Dziecko w sieci\".
\"Głównym celem badania było określenie, w jaki stopniu zapadła nastolatkom w pamięć kampania \"Dziecko w sieci\" i czy mają one świadomość zagrożeń związanych z poznawaniem ludzi przez internet\" - mówi dyrektor FDN Monika Sajkowska dodając, że wyniki tego badania zostaną wykorzystane do opracowania II edycji kampanii, planowanej na początek 2005 roku.
NIE MÓWIĄ O SPOTKANIACH
Z badania wynika, że w ostatnim roku 65 proc. młodych internautów otrzymało od nowo poznanych w internecie osób propozycję spotkania, a ponad jedna trzecia z nich skorzystała z niej. Poczucie zagrożenia związanego z poznawaniem ludzi w sieci jest tym mniejsze, im starsi są respondenci. Z wiekiem rośnie też częstotliwość propozycji spotkań poza internetem.
Badanie wykazało także, że zaledwie 26,2 proc. badanych informuje rodziców o spotkaniu z osobą poznaną w internecie, i to już po jego zakończeniu. Większym zaufaniem badani darzą rówieśników – nieco ponad połowa ankietowanych dzieci (54,2 proc.) informacje o spotkaniu przekazała swoim kolegom lub rodzeństwu.
DZIEWCZĘTA SĄ OSTROŻNIEJSZE
Duża część ankietowanych chętnie przesyła osobom nowo poznanym w sieci swoje dane personalne. Spośród badanych dzieci ponad 83,6 proc. co najmniej raz przekazało komuś w sieci swój adres e-mailowy, 52,6 proc. numer telefonu, 45,6 proc. swoje zdjęcie, a 23,7 proc. adres domowy.
Jednocześnie 94,1 proc. badanych w wieku 12-17 lat przyznaje, że słyszało lub czytało o zagrożeniach związanych z poznawaniem nowych ludzi przez internet, a 85,3 proc. przyznało, że kojarzy akcję \"Dziecko w Sieci\". Stopień zapamiętania kampanii był większy wśród dziewczynek, które - jak wynika z badania - są ostrożniejsze w kontaktach z osobami poznanymi za pomocą internetu.
MAJĄ INTERNET W DOMU NA CO DZIEŃ
Według danych Gemius SA, zdecydowana większość badanych (91 proc.) łączy się z siecią codziennie lub prawie codziennie, a 55,2 proc. z internetu korzysta najczęściej w domu.
\"Bardzo dobrze, że dzieci mają dostęp do internetu, gorzej, że nie są przygotowane do korzystania z internetu - podkreśla Jakub Śpiewak z fundacji Kidprotect.pl, która zajmuje się problemami bezpieczeństwa dzieci korzystających z sieci.
\"Ministerstwo Edukacji Narodowej wyposaża na przykład szkolne pracownie komputerowe, ale już nie szkoli nauczycieli ani uczniów, jak należy z tego internetu korzystać\" - dodał Śpiewak.
Jego zdaniem, dzieci bardziej niż osoby dorosłe narażone są na manipulację. \"I nie chodzi tu wcale tylko o zagrożenie ze strony pedofili w sieci. Często są to też sekty. Dlatego podstawową rzeczą jest edukacja\" - mówi Śpiewak.
BEZPIECZNIEJSI W SIECI
Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Gemius SA realizowane było w dniach 20-25 października 2004 r. w serwisach internetowych. Ankiety wyświetlały się losowo. W ramach badania zebrano 3218 ankiet, w tym 1487 ankiet wśród dzieci w wieku 12-17 lat. Liczba ankiet wypełnionych w stosunku do liczby wyświetlonych zaproszeń do badania kształtowała się na poziomie 2,3 proc.
Fundacja \"Dzieci Niczyje\" jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, zajmującą się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. W lutym 2004 r. Fundacja rozpoczęła kampanię społeczną \"Dziecko w Sieci\", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z internetu jego najmłodszym użytkownikom. JS/ PLO/
PAP - Nauka w Polsce, 19 listopada 2004
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.