W Krakowie odbędzie się zabieg rozdzielenia sióstr syjamskich

Za kilka tygodni w JEDNA WĄTROBA, DWOJE DZIECI

Zabieg miał charakter wstępny przed planowanym rozdzieleniem i służył zdiagnozowaniu wykrytej u jednej z dziewczynek, Oli, skomplikowanej, wrodzonej wady serca. Wyniki badania będą analizowane przez kardiochirurgów, którzy podejmą decyzję co do sposobu dalszego postępowania z dziewczynką.

\"Zabieg został przeprowadzony bez zakłóceń, stan zdrowia dziewczynek jest stabilny, siostry trafiły już na oddział intensywnej terapii\" - mówi rzecznik szpitala Marcin Mikos. Zabieg trwał kilka godzin.

Ze względu na ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia bliźniaczek, na czas zabiegu w szpitalu czuwał zespół chirurgów pod kierownictwem doc. Adama Byśka, przygotowanych do rozdzielenia dzieci w trybie natychmiastowym. Ich interwencja nie była jednak konieczna.

Ola i Patrycja trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaraz po narodzinach. Są zrośnięte wątrobą, przeponą i workiem osierdziowym.

WYZWANIA DLA MEDYCYNY

Lekarze z Prokocimia dopuścili także możliwość przeprowadzenia zabiegu rozdzielenia 13-miesięcznych sióstr syjamskich z Pomorza, które na przełomie września i października przechodziły badania w krakowskim szpitalu.

Przeprowadzenia takiej operacji odmówiły niektóre kliniki poza granicami Polski. Możliwość podjęcia się operacji zgłosiła także klinika w Londynie. Decyzję, gdzie zostanie przeprowadzony zabieg, podejmie matka dziewczynek.

Jak informuje doc. Adam Bysiek, do szpitala w Prokocimiu trafiło do tej pory w sumie 21 par bliźniąt syjamskich. Nie wszystkie kwalifikowały się do zabiegu rozdzielenia. Przeprowadzono osiem operacji. W tej chwili żyje po jednym dziecku z każdej z tych par.

Ostatnia operacja rozdzielenia odbyła się w czerwcu 2000 roku. Lekarze rozdzielili wtedy 9-miesięcznych braci syjamskich, Kamila i Patryka. Kilkanaście dni po operacji Patryk zmarł z powodu niewydolności krążenia. Poprzednia operacja odbyła się blisko 10 lat wcześniej.

PAP - Nauka w Polsce, Hanna Pasek

17 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Katowice gospodarzem europejskiej debaty o przyszłości zdrowia publicznego

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera