Najdłuższa i najwyżej położona kolej linowa świata znajduje się w Wenezueli. O liczącej ponad 12 kilometrów \"Teleferico de Merida\" pisze Grzegorz Kapla w listopadowym numerze \"Świata Techniki\".
Podróż rozpoczyna się w Meridzie, na wysokości 1577 metrów n.p.m., a kończy na szczycie Pico Espejo na wysokości 4765 metrów n.p.m. Trasa jest podzielona na cztery odcinki. Podróżujący mogą podziwiać m.in. tropikalną dżunglę, jeziora Los Anteojos lub wysokogórskie hale.
Budowa kolejki była pomysłem wenezuelskiego dyktatora Marcosa Pereza Jimeneza. Studia geologiczne i geograficzne terenu, na którym miała powstać kolejka, przeprowadzono w 1955 roku. Prace nad projektem trwały trzy lata - pisze Grzegorz Kapla. Budowa ruszyła w 1958 roku i ostateczna zakończyła się w 1960 roku.
\"Teleferico de Merida\" została zbudowana przez francuską kompanię Applevage oraz 25 kooperujących przedsiębiorstw i warsztatów. W jej budowie brali udział także Polacy.
W 1997 roku wenezuelska kolejka linowa trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Zajmuje pierwsze miejsce w dwóch kategoriach - \"najdłuższa\" i \"najwyżej położona\" kolej.
Rocznie kolej przewozi około 150 pasażerów. BSZ
17 listopada 2004
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.