Stypendia dla zdolnych uczniów

59 uzdolnionych uczniów szkół podstawowych, średnich i gimnazjów zostało w tym roku nowymi stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci http://www.fundusz.org/ Fundusz zorganizuje dla nich seminaria, warsztaty i obozy naukowe, podczas których będą mogli rozwijać swoje zainteresowania pod okiem wybitnych naukowców, ludzi kultury i sztuki.

DAR, KTÓRY TRZEBA POMNAŻAĆ

\"Talent to dar Boży, który koniecznie trzeba wykorzystać dla dobra Ojczyzny\" - powiedział prymas Polski http://www.spp.episkopat.pl/ kard. Józef Glemp podczas wręczenia stypendiów na Zamku Królewskim http://www.zamek-krolewski.art.pl w Warszawie.

\"Dla części młodzieży szczytem marzeń jest superkomórka. Nam udaje się wychwycić osoby, które mają rozbudzone aspiracje, by coś osiągnąć w nauce czy sztuce\" - zwraca uwagę współorganizator zajęć dla uzdolnionej młodzieży, Rafał Łuszczewski.

Alicja Łuszczak ma 17 lat i jest wybitnie uzdolnioną matematyczką. \"Zajmuję się teorią liczb i programowaniem. W domu tylko ja pasjonuję się matematyką, rodzice są artystami i do liczb nie mają głowy\" - opowiada.

Alicja liczy, że przyjęcie do grona stypendystów sprawi, iż będzie miała okazję posłuchać wykładów wybitnych matematyków. \"Mam także nadzieję, że uda mi się poznać młodych ludzi, którzy tak jak ja kochają matematykę\" - tłumaczy.

\"Oprócz oczywiście pomocy przy rozwijaniu talentów, chcemy ułatwić kontakty młodym zdolnym. Nie łatwo jest być wybitnie uzdolnionym, dobrze jest więc poznać ludzi podobnych do siebie\" - mówi była stypendystka Funduszu, organizująca obozy naukowe, Maria Mach.

\"Wśród stypendystów nawiązują się przyjaźnie, miłości, mamy nawet kilkanaście małżeństw\" - dodaje Mach. \"Przyjaciół szukam, męża zdecydowanie nie\" - zastrzega Alicja.

POD SZCZEGÓLNĄ OPIEKĄ

W tym roku pomoc Funduszu otrzyma 536 zdolnych dzieci. 114 z nich ma statut stypendysty (z tego 59 bierze udział w tym programie po raz pierwszy), pozostali to podopieczni i kandydaci na stypendystów.

Fundusz organizuje dla swoich stypendystów bezpłatne pobyty na seminariach, warsztatach, obozach naukowych, dofinansowuje badania naukowe prowadzone przez nich, pomaga w zakupie sprzętu, instrumentów czy pomocy naukowych, które są niezbędne, by mogli rozwijać talent. Dba także, by mieli możność osobistych konsultacji z wybitnymi naukowcami czy twórcami.

Fundusz współpracuje z wyższymi uczelniami i ośrodkami naukowymi. Wszyscy profesorowie poświęcają swój czas młodzieży nieodpłatnie.

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci przyznaje stypendia od 21 lat. Fundusz jest stowarzyszeniem społecznym. Pieniądze na wspieranie uzdolnionej młodzieży pozyskuje z ministerialnych grantów (m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu http://www.menis.gov.pl, Ministerstwa Kultury http://www.mk.gov.pl, od firm i osób prywatnych.

PAP - Nauka w Polsce, Magda Kozińska

16 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera