Ranki 9, 10 i 11 listopada będą obfitowały w ciekawe koniunkcje Księżyca i trzech planet. W ciągu najbliższych nocy Księżyc zbliży się na niebie kolejno do Jowisza, Wenus i Marsa.
CIAŁA NIEBIESKIE BLISKO SIEBIE
Już w nocy z 8 na 9 listopada ciekawą konfigurację stworzą Wenus, Jowisz i wąski sierp Księżyca. Wszystkie trzy ciała będą oddalone od siebie zaledwie o kilka stopni. Z godziny na godzinę Księżyc będzie zbliżał się do największej planety Układu Słonecznego, by przesłonić ją 9 listopada o g. 18 naszego czasu. O tej porze oba ciała będą w Polsce pod horyzontem, więc zjawisko, niestety, nie będzie widoczne.
W nocy z 9 na 10 listopada o g. 1 w nocy Księżyc znajdzie się tylko pół stopnia od Wenus. Wtedy oba ciała będą wciąż pod horyzontem, ale pojawią się nad nim niewiele później, bo już o g. 3.40 naszego czasu.
Rankiem 11 listopada nasz naturalny satelita zbliży się do Marsa. Ta planeta świeci blaskiem znacznie mniejszym niż Wenus i Jowisz, a poza tym jest na niebie dość blisko Słońca, więc warunki do obserwacji będą znacznie trudniejsze niż w przypadku koniunkcji z Wenus i Jowiszem. Niemniej około g. 6 rano Srebrny Glob i Czerwona Planeta będą świecić obok siebie na wysokości niespełna 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.
PAP - Nauka w Polsce, Arkadiusz Olech
8 listopada 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.