Poród nie jest taki straszny

II Podlaski Festiwal Nauki

Przebieg porodu można było zobaczyć w Zakładzie Pielęgniarstwa Ginekologiczno-Położniczego Akademii Medycznej w Białymstoku, w ramach rozpoczętego w piątek II Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Akcję porodową prezentowano na specjalnym modelu \"pacjentki\", sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych.

KOMPUTEROWA NOEL

Noel - bo tak model ma na imię - to fantom z miękkich materiałów, umożliwiający prezentowanie porodu w różnych pozycjach, w zależności od ułożenia płodu. Jest on podłączony do komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Podczas pokazu można było dotknąć brzucha, zobaczyć, jak dziecko jest ułożone, w jaki sposób wydostaje się na zewnątrz, jak i kiedy odcina się pępowinę.

\"W Polsce jest tylko kilka takich fantomów\" - zaznaczyła prowadząca pokaz położna, Dorota Piechocka. Od października Noel służyć będzie białostockim studentom do nauki kontrolowania naturalnego przebiegu porodu fizjologicznego i porodu z komplikacjami.

NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ

\"Pokazy, przygotowane w białostockiej Akademii Medycznej w ramach Festiwalu Nauki, mają na celu przede wszystkim obalanie stereotypów o porodach, a także wzbogacanie wiedzy przyszłych matek i osób, które zamierzają w przyszłości pracować jako pielęgniarki lub położne\" - powiedziała PAP Bożena Kulesza-Brończyk z Zakładu Pielęgniarstwa Ginekologiczno-Położniczego Akademii Medycznej w Białymstoku.

Podczas pokazu położna odpowiadała na liczne pytania - o częstość skurczów porodowych, stopień rozwarcia szyjki macicy, skąd wiadomo, czy ze względów fizycznych matka da radę sama urodzić, czy trzeba jej będzie pomóc itp.

Na Noel mogą się uczyć także przyszli lekarze i pielęgniarki - np. jak intubować pacjentkę lub jej dziecko w razie komplikacji porodowych.

Bożena Kulesza-Brończyk podkreślała, że brak wiedzy to podstawowy powód, dla którego kobiety boją się porodu, zwłaszcza pierwszego. \"Wiedza to podstawa, jej brak powoduje największy strach\" - powiedziała. Według Doroty Piechockiej, ogromną rolę pełnią w tym zakresie szkoły rodzenia, gdyż tam kobieta zdobywa większość informacji na temat porodu.

Położne z Zakładu Pielęgniarstwa pokazywały też film o porodach w wodzie oraz tym, jak należy wykonywać samobadanie piersi.

W ramach wrześniowego II Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowano 170 różnych imprez na dziewięciu uczelniach - państwowych i niepaństwowych. Odbywają się one w kilku miastach.

* * *

Biologia, chemia, fizyka, astronomia, matematyka, a nawet muzyka i liturgia - to prezentowane w ramach festiwalu dziedziny. Na większość warsztatów i ćwiczeń, zwłaszcza w laboratoriach, jest komplet chętnych. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

24 września 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: rocznie z powodu chorób wątroby umiera w Polsce 15 tys. osób

  • Fot. Adobe Stock

    Wystawa o anatomii zarazy we fromborskim Szpitalu Św. Ducha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera