Technologia umożliwia ludziom obserwację i pomiary promieniowania jonizującego, wysyłanego przez substancje radioaktywne. Człowiek nie jest w stanie go zobaczyć ani odczuć w inny sposób. Na temat pomiarów promieniowania jonizującego mówił podczas wykładu w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie dr Jędrzej Iwanicki ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.
ELEKTRONY WYBITE Z ATOMÓW
Promieniowanie takie nazywa się \"jonizującym\" ze względu na jego zdolność jonizacji materii, czyli wybijania elektronów z atomów.
Fizycy potrafią wykryć zjonizowanie materii na wiele sposobów. Wykorzystują fakt, że pojawienie się jonów stymuluje reakcje chemiczne (zaczernianie kliszy fotograficznej) i fizyczne, takie jak kondensacja par, wrzenie przegrzanej cieczy, produkcja światła, przepływ prądu przez izolator, jonizacja kryształów półprzewodnikowych.
DETEKTORY WYKRYJĄ I ZMIERZĄ
Efekty te stały się podstawą budowy detektorów promieniowania, które pozwalają zarówno je wykryć jak i zmierzyć jego parametry: rodzaj, natężenie, energię.
Można zobaczyć, jak promieniowanie jonizuje materię i jak można ten fakt wykryć.
\"Przedstawiamy idee budowy detektorów czułych na różne rodzaje promieniowania. Na przykładzie popsutych detektorów pokazujemy, co mają w środku. Uruchamiamy kilka przykładowych detektorów i mierzymy promieniowanie otoczenia oraz źródełek promieniotwórczych\" - wyjaśnia dr Iwanicki.
Pokaz zatytułowany \"Jak zobaczyć niewidzialne, czyli o pomiarach promieniowania jonizującego\" odbył się 18 września w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW przy ul. Pasteura 5A.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.