Od podstawowych zasad fizyki nie ma odstępstw, także w sporcie

Oglądając relacje z zawodów lekkoatletycznych lub wyścigów motocykli crossowych, nie myślimy zwykle o tym, że sportowcy wykorzystują wiele zasad fizycznych. O tym, czym one są i gdzie można zastosować te zasady, mówił w sobotę podczas warszawskiego Dnia Nauki prof. Tadeusz Skośkiewicz z Instytutu Fizyki PAN.

CZTERY PODSTAWOWE ZASADY

Podstawowymi zasadami, wykorzystywanymi w życiu i fizyce, są m.in. zasada zachowania energii, masy, pędu oraz momentu pędu. \"Są to zasady fundamentalne, od których nie ma odstępstw\" - zaznaczył. Każdy z pomysłów naruszających te zasady, jak np. \"perpetuum mobile\" (urządzenie będące w wiecznym ruchu) już w samym założeniu zawierają błąd.

ZACHOWANIE ENERGII NA ROWERZE

Prezentując zasadę zachowania energii prof. Skośkiewicz posłużył się m.in. przykładem drużynowego kolarstwa torowego.

\"Kolarz jadący na pierwszej pozycji wykonuje największą pracę, w związku z tym zawodnicy zmieniają się miejscami\" - tłumaczył naukowiec.

Zawodnik zmieniający wykorzystuje zasadę zachowania energii, magazynując część swojej energii kinetycznej ruchu w postaci energii potencjalnej wjeżdżając na wysoką część toru\" - powiedział. \"Zawodnik zwalnia, ale zjeżdżając po chwili w dół przyspiesza i odzyskuje tę energię, którą zmagazynował w postaci energii potencjalnej i uzyskuje ją jako energię kinetyczną\" - dodał.

EFEKT MAGNUSA NA MOTOCYKLU

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się także, w którym momencie motocyklista crossowy musi zahamować przednim kołem, aby dobrze sterować w powietrzu swoim ciałem i motorem i jak wykorzystać w grze w piłkę nożną efekt Magnusa polegający na powstawaniu siły aerodynamicznej poprzecznej do kierunku ruchu obracającego się ciała.

Chętni mogli osobiście przekonać się także m.in. o tym, czym jest koło zamachowe i jak zachowują się dwie kule podczas zderzeń sprężystych i niesprężystych.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

19 września 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek pasożyta

  • 21.04.2025 PAP/str. Marcin Waszkiewicz/Państwowa Straż Pożarna

    MKiŚ: pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym strawił 0,4 ha siedliska Natura 2000

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera