Pisklęta pawi w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Kilka sztuk młodych pawi indyjskich wychowuje się na terenie parku Łazienki Królewskie http://www.lazienki-krolewskie.com/ w Warszawie. Zazwyczaj wraz z matkami ukrywają się w zaroślach, jednak od czasu do czasu pokazują się spacerowiczom.

BAŻANTOWATE

Popularny w Polsce paw indyjski należy do rodziny bażantowatych.

Ma w ogonie długie, kolorowe pióra, które może rozłożyć w wachlarz, aby jak najlepiej zaprezentować się przed samicą. Ponadto samce mają na głowie czubek z piór.

Od dawna już te pochodzące z Azji zwierzęta zostały przystosowane do hodowli w Europie. Kolorowe i efektowne stanowią popularną dekorację parków i ogrodów.

W warszawskich Łazienkach żyje około 40 sztuk tych ptaków.

Pawie budują gniazda na ziemi, lub na niskich gałęziach drzew. Żywią się owadami, robakami i nasionami roślin.

Wbrew powszechnej opinii, dorosłe pawie potrafią latać.

Jeden samiec może mieć w swoim haremie nawet sześć samic. Razem nocują na drzewach, lub dachach budynków w Łazienkach.

LATEM POJAWIAJĄ SIĘ MŁODE

Latem z jaj wylęgają się młode. W tym roku w warszawskim parku wykluło się tylko kilka piskląt.

Liczba pawi mieszkających w Łazienkach zmienia się nieznacznie.

Jeśli w którymś roku wykluwa się więcej młodych, park sprzedaje je innym hodowcom. Pewna liczba ptaków ginie też każdego roku z przyczyn naturalnych.

Młode pawie latem bardzo szybko rosną. Jeśli lato jest ciepłe, mają dużo naturalnego pokarmu, dzięki któremu szybko nabierają sił.

Jedzą, podobnie jak rodzice - owady, robaki i rośliny.

\"Na zimę będą już dobrze przygotowane. Wtedy będziemy karmić je przygotowywaną przez nas karmą. Kiedy będzie chłodniej, będą znacznie wolniej rosły\" - mówi opiekun zwierząt w Łazienkach Andrzej Łokotko.

ZGUBIONE PAWIE PIÓRA

W sierpniu dorosłe samce gubią pióra, tracąc swoje efektowne ogony i również zaczynają zbierać zapasy tłuszczu przed zimą.

Rano spacerując po parku można znaleźć zgubione przez ptaki pióra z \"pawimi oczkami\".

Opiekun zwierząt chciałby, żeby w Łazienkach zamieszkały też białe pawie, mutacja pawi indyjskich.

U tego gatunku wszystkie pióra są koloru białego. Jeśli ptaki te rozmnożą się w warszawskim zoo, park planuje kupić kilka sztuk.

PAP - Nauka w Polsce

23 sierpnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera