<strong>Polskie Towarzystwo Magnezologiczne (PTM) im. prof. Juliana Aleksandrowicza zajmuje się badaniami naukowymi i popularyzacją ochrony zdrowia społecznego w oparciu o działanie magnezu i innych pierwiastków na organizm człowieka i jego środowisko. 20 sierpnia przypada 100-lecie urodzin patrona PTM</strong> - lekarza, humanisty i społecznika, pioniera krwiodawstwa i ekologii - prof. Juliana Aleksandrowicza.
"Za swe powołanie jako lekarza uważam nie tylko leczenie chorych i niesienie im ulgi w cierpieniach, ale przede wszystkim zapobieganie chorobom" - mówił urodzony przed wiekiem, a zmarły 20 lat temu prof. Aleksandrowicz.
Jak podkreślają prezes PTM prof. dr hab. Magdalena Maj-Żurawska i przewodniczący komitetu naukowego PTM prof. dr. hab. med. Aleksander B. Skotnicki, patron stowarzyszenia z pasją propagował zasady ekologicznej profilaktyki zdrowotnej, jego całe życie przepełnione było troską o zdrowie pacjenta i zabiegami o rozwój medycyny służącej zdrowiu społecznemu. Był niezmordowany w upowszechnianiu wiedzy o warunkach i sposobach zachowania zdrowia i przedłużania życia.
Zdaniem stowarzyszonych naukowców, najistotniejszym elementem jego działania była integracja wysiłków badaczy i ludzi z różnych dziedzin życia społecznego, po to, żeby "zdrowiej żyć" i tak kształtować środowisko i stosunki społeczne, aby nie zagrażały one zdrowiu.
Z okazji jubileuszu urodzin i rocznicy śmierci profesora w dniach 11-13 września br. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie się sympozjum pt.: "Myśl i dzieło prof. Juliana Aleksandrowicza jako znaczący wkład w rozwój nauki służącej zdrowiu społecznemu". W czasie sesji plenarnej wystąpią współpracownicy prof. Aleksandrowicza, przedstawiając jego idee - w ich opinii wyprzedzające czas i wkraczające w XXI wiek.
Podczas sesji plakatowej przedstawione natomiast zostanie twórcze rozwinięcie idei profesora i ich realizacje służące zdrowiu człowieka.
Spotkania odbędą się w Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24 oraz w Klinice Hematologii Collegium Medicum UJ, ul. M. Kopernika 17. Ostatniego dnia sympozjum planowane jest zwiedzanie Krakowa szlakiem miejsc związanych z działalnością prof. Aleksandrowicza
Materiałyáo profesorze znaleźć można na stronie internetowej: www.ptmag.pl
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.