NASA ma 50 lat

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej
(NASA) obchodzi właśnie 50. urodziny. Urząd został powołany 29
lipca 1958 roku przez prezydenta Eisenhowera na mocy "National
Aeronautics and Space Act" jako instytucja mająca odpowiadać za
narodowy program lotów kosmicznych.

NASA zajmuje się również długofalowym programem badań przestrzeni kosmicznej, zarówno w obszarze cywilnym, jak i wojskowym. Misja agencji zdefiniowana jest jako "torowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryć naukowych oraz badań z dziedziny aeronautyki".

W ciągu pięćdziesięciu lat swojej działalności NASA zrealizowała szereg załogowych i bezzałogowych misji mających na celu badanie Kosmosu, w tym Układu Słonecznego, rozwój technologii aeronautycznych, udoskonalanie uzbrojenia Stanów Zjednoczonych i wspieranie innych niż astronomia i astronautyka dziedzin nauki, takich jak medycyna, biologia, inżynieria, chemia czy fizyka.

Do najważniejszych programów zrealizowanych przez agencję podczas półwiecza działalności można zaliczyć projekt Explorer (umieszczanie na orbicie okołoziemskiej sztucznych satelitów o różnym przeznaczeniu), Mercury (pierwszy amerykański program załogowych lotów kosmicznych), Gemini (kontynuacja programu Mercury w ramach przygotowania załogowych lotów na Księżyc), Apollo (lądowanie człowieka na Srebrnym Globie), Pioneer (seria próbników mających badać ciała Układu Słonecznego), Skylab (stacja orbitalna), Viking (lądowanie sond na powierzchni Marsa), Voyager (badanie największych planet Układu Słonecznego), Program Promów Kosmicznych, Galileo (badanie systemu Jowisza), Hubble (teleskop kosmiczny), Pathfinder (badanie powierzchni Marsa), Cassini (badanie systemu Saturna), Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Mars Rovers i Phoenix (poszukiwanie wody na Czerwonej Planecie).

Przyszłość NASA została nakreślona w planie "Wizja Eksploracji Kosmosu (ang. Vision for Space Exploration)", który został przedstawiony przez prezydenta USA, George\\'a W. Busha 14 stycznia 2004 roku, dziesięć dni po wylądowaniu łazika Spirit na powierzchni Marsa. Plan zakłada ponowne lądowanie ludzi na Księżycu i stworzenie tam stałej bazy badawczej oraz przygotowanie załogowego lotu na Marsa. JPO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Szczepionka przeciwko półpaścowi może zapobiegać problemom z sercem

  • Fot. Adobe Stock

    Niedobór białka p53 przyczyną raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera