W 2003 roku na przejściach granicznych w Gdańsku i Gdyni udaremniono wwóz do Polski 206 wyrobów zrobionych ze zwierząt i roślin objętych tzw. Konwencją Waszyngtońską (CITES http://www.cites.org/, dotyczącą ograniczenia handlu ginącymi gatunkami.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zanotowano już aż 1410 takich przypadków.
W Gdańsku trwa obecnie - organizowana przez WWF Polska http://www.wwf.pl czyli Światowy Fundusz na rzecz Przyrody w Polsce - akcja, której celem jest ograniczenie nielegalnego handlu pamiątkami ze zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Akcja jest prowadzona we współpracy z polską służbą celną. W jej ramach ukazują się ulotki i plakaty, publikowane są informacje w prasie i internecie.
PAMIĄTKI Z WAKACJI
\"Nasz wspólny apel jest taki: przywieźmy z wakacji wspomnienia, nawet coś pięknego. Ale pod warunkiem, że to piękno nie oznacza śmierci i cierpienia zwierząt oraz nie przyczynia się do zubożenia tego, co chcielibyśmy zachować jako bogactwo naszej żyjącej planety\" - mówi dyrektor ds. ochrony przyrody WWF Polska, Przemysław Nawrocki.
Jak mówi koordynator ds. CITES Izby Celnej w Gdyni http://www.gdynia.uc.gov.pl/ Andrzej Świstowski, w Trójmieście 80 proc. przypadków kontrabandy zakazanych wyrobów ze zwierząt, lub roślin ma miejsce na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie.
Wśród osób, które usiłują dokonać takiego przemytu, większość stanowią marynarze wracający z rejsów do egzotycznych krajów.
CZASZKA DELFINA, SKÓRA WĘŻA
Najczęściej turyści próbują wwozić do kraju nielegalne eksponaty z koralowców i ślimaka morskiego.
W ich bagażach znajdują się też jednak takie pamiątki, jak np. węże w płynie, głowy krokodyla, czaszki delfina, kości delfina, skóry węży i drapieżników.
Zdarzają się też niecodzienne przypadki, jak np. próba przemytu ok. 17 metrów sześciennych drewna tropikalnego - aformozji.
Za przewóz do Polski bez odpowiedniego zezwolenia pamiątek ze zwierząt i roślin, objętych konwencją CITES, grozi kara do pięciu lat więzienia.
AKCJE WWF
Rozpoczęta w czerwcu w Warszawie i odbywająca się w tym miesiącu w Trójmieście akcja \"Nie kupuj pamiątek ze zwierząt - pomóż ocalić ginące gatunki\" stanowi trzeci i ostatni etap kampanii WWF Polska na rzecz ograniczenia w naszym kraju nielegalnego handlu ginącymi gatunkami zwierząt.
Wcześniejsze etapy kampanii koncentrowały się na rozwiązaniu problemu sprzedaży żywych zwierząt, które trafiły do Polski z przemytu, w sklepach zoologicznych i na giełdach.
Celem akcji było upowszechnienie wśród amatorów egzotycznej fauny wiedzy o Konwencji Waszyngtońskiej i gatunkach nią chronionych.
WWF (World Wildlife Fund - Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) jest jedną z największych międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną przyrody.
Strony światowego WWF:
Panda.org http://www.panda.org/
WorldWildlife.org http://www.worldwildlife.org/
* Nauka w Polsce - Robert Pietrzak *
14 lipca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.