Źródła na liście pomników przyrody

Po raz pierwszy w województwie śląskim ochroną prawną zostały objęte źródła. Wojewoda śląski Lechosław Jarzębski uznał za pomniki przyrody cztery źródła na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

W tym właśnie parku, obok bogatej przyrody, występują słynne \"Orle Gniazda\" - ruiny średniowiecznych zamków i warowni.

Ochroną prawną objęte zostały źródła \"charakteryzujące się najwyższymi walorami przyrodniczymi\", wytypowane na podstawie inwentaryzacji prowadzonej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego http://www.zpk.com.pl/ we współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi http://www.wnoz.us.edu.pl/ Uniwersytetu Śląskiego - mówi rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer.

Pomnikami przyrody zostały:

* źródła w Zdowie-Pile w gminie Włodowice http://www.wlodowice.pl/

* zespół źródeł podpływowych rzeki Centurii w Centurii (gmina Ogrodzieniec http://www.ogrodzieniec.pl/;

* \"Źródło Pani Halskiej\" w miejscowości Sokolniki (gmina Niegowa http://www.niegowa.pl/;

* oraz położona w Zdowie w gminie Włodowice http://www.wlodowice.pl/ nisza źródliskowa, zwana \"Źródłem spod Skałki\".

Źródła są jednym z najcenniejszych, a jednocześnie silnie narażonych na degradację elementów środowiska. Jurajskie źródła na ogół są zlokalizowane w pobliżu skał wapiennych, tworząc niepowtarzalną kompozycję krajobrazową.

Pomniki przyrody są jedną z form ochrony przewidzianą w ustawie o ochronie przyrody. Pomnika przyrody nie wolno niszczyć ani uszkodzić. Nie wolno również przekształcać obszaru, na którym się on znajduje.

ŹRÓDŁA, DRZEWA, SKAŁY

Większość obiektów uznanych w województwie śląskim za pomniki przyrody to drzewa (ponad 700 okazów). Taką formą ochrony objętych jest także kilkanaście skał i głazów narzutowych oraz wodospad w Sopotni Wielkiej.

***

Pomimo wielu inwestycji ekologicznych, stan wód w województwie jest w dalszym ciągu zły. W ubiegłym roku na 71 proc. długości rzek były wody pozaklasowe, około 24 proc. - wody III klasy czystości, około 5 proc. II klasy.

Tylko 0,4 proc. długości rzek w Śląskiem miało wody I klasy. Najczystsze wody I klasy czystości, według tzw. klasyfikacji fizykochemicznej, płynęły w dopływach górnych odcinków Małej Wisły i Soły.

* Nauka w Polsce - Krzysztof Konopka *

14 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera