W większości szkół wyższych w Polsce zakończyła się już rekrutacja. Tylko niektóre uczelnie prowadzą dodatkowe nabory. Członkowie komisji rekrutacyjnych uważają, że kandydaci coraz lepiej znają języki obce.
Na największej polskiej uczelni, Uniwersytecie Warszawskim http://www.uw.edu.pl tylko na niektóre kierunki, takie jak chemia, fizyka i astronomia, planowany jest dodatkowy nabór. \"Kandydaci reprezentują bardzo wysoki poziom. Dostają się tylko najlepsi\" - mówi rzecznik prasowy UW, Artur Lompart.
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego http://www.sggw.edu.pl/ w Warszawie wolnych miejsc już nie ma. Komisje rekrutacyjne tej uczelni zauważyły, że coraz większa liczba kandydatów jest zwolniona z egzaminów językowych, ponieważ posiada certyfikaty.
\"Maturzyści z roku na rok są coraz lepiej przygotowani: znają języki i świetnie rozwiązują testy\" - zwraca uwagę rzecznik prasowy SGGW, Krzysztof Szwejk.
Podobną opinię o tegorocznych maturzystach ma rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej http://www.pw.edu.pl Jego zdaniem, polska młodzież wie, że trzeba znać języki obce i uczy się ich pilnie przez całą szkołę średnią. Gorzej jest natomiast ze znajomością fizyki i matematyki.
Na Uniwersytecie Śląskim http://www.us.edu.pl w Katowicach wolnych miejsc szukać można jeszcze, jak co roku, na kierunkach ścisłych, np. na chemii środowiska czy ekonofizyce. Komisje rekrutacyjne śląskich uczelni oceniają, że poziom wiedzy tegorocznych kandydatów jest podobny, jak w latach ubiegłych.
Nie będzie dodatkowego naboru na studia dzienne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej http://www.umcs.lublin.pl w Lublinie, ponieważ wolnych miejsc już nie ma. Niektóre z komisji UMCS stwierdziły sporą liczbę błędów ortograficznych w pracach pisemnych.
\"Młodzi użytkownicy komputerów mają programy korygujące błędy ortograficzne, a kiedy piszą ręcznie, okazuje się, że nie znają zasad pisowni\" - zaznacza rzeczniczka uczelni Elżbieta Mulawa-Pachoł.
W Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania http://www.wsaiz.edu.pl/ w Przemyślu rekrutacja zakończy się dopiero w sierpniu, ale, zdaniem komisji rekrutacyjnej, już teraz można powiedzieć, że poziom kandydatów jest zdecydowanie wyższy niż w latach ubiegłych.
W Krakowie nie ma w zasadzie szans dostania się na największe uczelnie. Tam, gdzie są jeszcze wolne miejsca, nie zakończyło się przyjmowanie odwołań i nie zapadły jeszcze decyzje o ponownej rekrutacji.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim http://www.uj.edu.pl wolne miejsca są wyłącznie na wydziale fizyki, astronomii i informatyki stosowanej.
Natomiast na Akademii Górniczo-Hutniczej http://www.agh.edu.pl chociaż pozostały wolne miejsca, nie przewiduje się dodatkowej rekrutacji, bowiem miejsca te zajmą osoby, które zdawały na inne kierunki, nie dostały się na nie i mogą się przenieść.
Na Uniwersytecie Szczecińskim http://www.us.szc.pl/ dopiero po zakończeniu rekrutacji władze uczelni zdecydują, czy robić dodatkowy nabór. Jeśli chodzi o poziom przygotowania kandydatów, to widać np. postęp w znajomości języków zachodnich - mówi rzecznik USz Piotr Sulikowski.
We Wrocławiu na Uniwersytecie http://www.uni.wroc.pl/ będzie we wrześniu przeprowadzony nabór na kierunek fizyka. Na Politechnice Wrocławskiej http://www.pwr.wroc.pl wolnych miejsc już nie ma.
\"W porównaniu z rokiem ubiegłym poziom maturzystów był zdecydowanie wyższy. Liczba punktów zebranych z egzaminów i ocen na świadectwie podskoczyła\" - informuje Hanna Helman z działu nauczania PWr.
W tym roku na większości kierunków na Uniwersytecie Łódzkim http://www.uni.lodz.pl/ przyjęto większą liczbę osób. Na prawie np. przyjęto dwukrotnie więcej osób niż planowano, ponieważ okazało się, że test z geografii był niedbale przygotowany i zdający mogli się łatwo zorientować, która odpowiedź jest prawidłowa. Władze uczelni postanowiły, że nie będzie powtórki testu i zostaną przyjęci wszyscy, którzy zdali egzamin.
Rekrutacja studentów na Uniwersytecie Gdańskim http://www.univ.gda.pl/ zakończy się dopiero w lipcu. \"Poziom kandydatów jest bardzo wysoki. Z tak ogromnej liczby ubiegających się o studia można wybrać rzeczywiście najlepszych\" - ocenia rzecznik prasowy UG, Beata Czechowska-Derkacz.
Na Uniwersytecie Opolskim http://www.uni.opole.pl/ dodatkowy nabór będzie tylko na fizykę, na której zainteresowanie było trzykrotnie mniejsze niż liczba miejsc.
Informacje o dodatkowym naborze na studia na Akademii Świętokrzyskiej http://www.pu.kielce.pl/ w Kielcach podane zostaną w połowie lipca, kiedy zbierze się Uczelniana Komisja Rekrutacyjna - informuje kierownik działu nauczania, Agnieszka Świerczek.
Większość poznańskich uczelni nie zakończyła jeszcze rekrutacji. Tylko nieliczne zamierzają ogłosić kolejną turę naboru na studia. \"Być może odbędzie się druga tura naboru, zależy to jednak od wyników pierwszej rekrutacji\" - mówi rzeczniczka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza http://www.amu.edu.pl/ dr Marzena Barańska.
Na poznańskiej Akademii Medycznej http://www.usoms.poznan.pl/ będzie zorganizowany drugi nabór, ale tylko na studia pomostowe (licencjackie) dla pielęgniarek i położnych, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie.
\"W tym roku, według wstępnych szacunków, poziom wiedzy kandydatów był wyższy niż w latach poprzednich. Niestety nie przewidujemy kolejnego naboru\" - zaznacza rzeczniczka Politechniki Poznańskiej http://www.put.poznan.pl/ Marlena Chomska.
Na Akademii Wychowania Fizycznego http://www.awf.poznan.pl/ w Poznaniu także nie będzie dodatkowego naboru. Tegoroczni kandydaci mieli lepsze świadectwa i musieli osiągnąć lepszy wynik testów niż w roku ubiegłym, by dostać indeks.
Według Roberta Frączka z działu Tok Studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim http://www.univ.rzeszow.pl/ na wszystkich kierunkach, gdzie zakończył się nabór, jest komplet przyjętych studentów i nie przewiduje się dodatkowego etapu.
Na rzeszowskiej Politechnice http://www.prz.rzeszow.pl/ dodatkowy nabór odbędzie się na technologię chemiczną i inżynierię materiałową. Na te kierunki zgłosiło się mniej kandydatów niż przygotowano miejsc.
* Nauka w Polsce - Monika Jarosz we współpracy z dziennikarzami PAP z całej Polski *
9 lipca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.