Noradrenalina kluczowa w działaniu leków przeciwdepresyjnych

Skuteczność leków przeciwdepresyjnych z różnych grup zależy od tego, jak działają one na noradrenalinę - neuroprzekaźnik spokrewniony z adrenaliną, mający podobne, lecz słabsze działanie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania przeprowadzili badania na zmienionych genetycznie myszach, które nie produkowały noradrenaliny.

Pośrednicząc w komunikacji neuronów, noradrenalina reguluje funkcje autonomicznego układu nerwowego (steruje on pracą narządów wewnętrznych), głównie w sytuacji nagłego zagrożenia.

Podobnie jak adrenalina, powoduje ona wzrost ciśnienia krwi, akcji serca oraz pobudza mobilizację zasobów energetycznych organizmu. Bywa nazywana hormonem agresji. JJJ

* * *

Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.com.pl

8 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera