Historia i kultura

66. rocznica śmierci świętej Edyty Stein

<strong>66. rocznica śmierci Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża, zgładzonej przez Niemców w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau, przypada 9 sierpnia.</strong> W kaplicy oświęcimskiego klasztoru karmelitanek tego dnia zostanie odprawiona rocznicowa msza święta.

Niemcy deportowali zakonnicę z obozu Westerbork w okupowanej Holandii wraz z grupą prawie 1000 Żydów. W transporcie, który dotarł do obozu 8 sierpnia 1942 roku, znajdowało się 510 mężczyzn i chłopców oraz 477 kobiet i dziewcząt. Było wśród nich kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, m.in. siostry i bracia zakonni w habitach, w tym Edyta Stein z klasztoru karmelitanek w Echt.

Po selekcji na rampie znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau. Ofiary czekały na śmierć w lasku w Brzezince.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.

2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork. Transport do Auschwitz wyruszył 7 sierpnia 1942 roku.

Jan Paweł II beatyfikował s. Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została kanonizowana.

Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary holokaustu.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy w Auschwitz zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz osób innych narodowości. SZF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera