Naukowcy zidentyfikowali białko, którego produkcja może być przyczyną ciężkiej postaci malarii u dzieci.
Malaria jest ciężką chorobą tropikalną wywołaną przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, w tym Plasmodium falciparum, zwane zarodźcami malarycznymi. Pasożyty te przenoszone są na człowieka przez komary.
Zarodziec malaryczny najpierw trafia do wątroby, gdzie bardzo intensywnie się mnoży. Po 9-16 dniach wraca do krwi i wnika do czerwonych krwinek, w których znowu się mnoży. W końcu dochodzi do pęknięcia krwinek i komórki pasożytnicze wydostają się na zewnątrz.
Naukowcy z całego świata od lat zajmują się metodami leczenia i zapobiegania malarii, gdyż na tę chorobę umiera rocznie około 1,5 miliona ludzi, zwłaszcza w tropikalnych i subtropikalnych krajach rozwijających się.
Grupa duńskich naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze pod kierunkiem dr Anji Jensen zidentyfikowała białko, które może być przyczyną ciężkich postaci malarii u dzieci. ZUZ, KRX
* * *
Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.com.pl
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.