Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało koncesję w ramach międzynarodowej akcji \"IV Katarakta\" na badania ratownicze w dolinie środowego Nilu w Sudanie. Badania rozpoczną się w grudniu.
W ramach akcji ratowane będą zabytki archeologiczne w dolinie Nilu w Sudanie, zagrożone przez budowę zapory wodnej Hamabab. W akcji wezmą udział polscy archeolodzy z różnych ośrodków w kraju.
W ciągu najbliższych sześciu lat zostanie zatopiony duży fragment doliny środkowego Nilu pomiędzy IV a V kataraktą. Na tym odcinku rzeki powstanie zalew długości 200 i szerokości od kilku do kilkunastu kilometrów. Dlatego konieczne jest wcześniejsze przebadanie zagrożonych zalaniem terenów, które dotychczas nie były penetrowane przez archeologów.
\"Nasza koncesja obejmuje 50-kilometrowy pas długości 50 km i szerokości 15-20 km na lewym brzegu Nilu, w rejonie IV katarakty. Już wcześniej - w grudniu 2003 - przeprowadziliśmy tam wstępne rozpoznanie. Są tam liczne ślady osadnictwa od epoki kamiennej aż po XVIII wiek - w tym wiele starożytnych i średniowiecznych cmentarzysk kurhanowych. To tereny niezwykle atrakcyjne dla archeologów\" - mówi prof. Lech Krzyżaniak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Polscy archeolodzy i konserwatorzy zyskali światowe uznanie uczestnicząc przed 40 laty w podobnej międzynarodowej akcji ratowania zabytków Nubii zagrożonych budową tamy assuańskiej w Egipcie.
* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *
Data publikacji: 1 czerwca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.