Już w piątek zaćmienie Słońca

<strong>1 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce będzie to zaćmienie częściowe, o fazie sięgającej nawet 38 proc.</strong> - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

Najbliższe zaćmienie Słońca wydarzy się już 1 sierpnia i będzie zaćmieniem całkowitym. W pełnej krasie będą jej mogli obserwować mieszkańcy północnej Kanady, Grenlandii, Nowej Ziemi, Półwyspu Jamal, Uralu, zachodniej Syberii, pogranicza Mongolii i Chin oraz Chin Środkowych.

W Polsce zaćmienie będzie zjawiskiem częściowym, z najmniejszą fazą (na poziomie 28 proc.) w Polsce Południowej i największą (38 proc.) w północnej części kraju.

W Warszawie faza ta wyniesie 34.5 proc. W mieście tym zjawisko rozpocznie się o godzinie 10:52 naszego czasu, a skończy o 12:48. Fazę maksymalną będziemy mogli podziwiać o godzinie 11:50.

Jak przypomina Olech, następne zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski odbędzie się 15 stycznia 2010 roku. Jego faza będzie jednak niewielka. Kolejne zaćmienie o dużej fazie widoczne z naszego kraju wydarzy się dopiero 4 stycznia 2011 roku. AOL

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: misja w kosmosie się zakończyła, ale eksperymenty dalej będą trwały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera