
<strong>Bernikla kanadyjska, wagisz japoński, spichrzel surynamski, wodożytka nowozelandzka, pomrowiec budapeszteński - w sumie 302 gatunków zwierząt, przede wszystkim stawonogów, mięczaków i strunowców, zawiera "Księga gatunków obcych inwazyjnych w faunie Polski"</strong>, opublikowana na stronie internetowej <a href="http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/default.asp">Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie</a>. Prezentowane opracowanie jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego zbadania i scharakteryzowania zjawisk związanych z napływem na nasze tereny obcych gatunków zwierząt.
Autorami opracowania są specjaliści (w sumie 31 osób) z uniwersytetów, instytutów i muzeów przyrodniczych z nieomal całej Polski. Jak czytamy w zamieszczonym przez redakcję komentarzu "przedkładane opracowanie, jakkolwiek nie obejmuje wszystkich aspektów omawianej problematyki (m.in. nie uwzględnia drobnoustrojów i pierwotniaków, zagadnień związanych ze zmianami genetycznymi w wyniku krzyżowania się gatunków i odrębnych populacji), jest ogólnokrajową ewidencją i diagnozą przypadków introdukcji i inwazji gatunków zwierząt obcego pochodzenia na miarę dzisiejszej wiedzy, a także próbą oszacowania ekologicznych i społecznych skutków tego rodzaju zjawisk w polskiej przyrodzie".
Księga zawiera obszerne wprowadzenie (a w nim m.in. historię badań w Polsce i na świecie oraz piśmiennictwo), opis zastosowanej metodyki i terminologii, alfabetyczną i systematyczną listę gatunków, wyszukiwarkę, rekomendacje dotyczące rozwiązania problemu inwazji biologicznych w Polsce, dane o autorach i współautorach opracowania oraz komentarze i podsumowanie.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.