Makemake - czwarta planeta karłowata

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała nazwę czwartej planecie
karłowatej. Ciało krążące siedem miliardów kilometrów od Słońca
będzie nazywać się Makemake.

Makemake to jeden z największych obiektów w zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego. Nie jest to planeta, a obiekt należący do kategorii tzw. planet karłowatych. Planet w naszym układzie planetarnym astronomowie rozróżniają osiem, a do planet karłowatych zaliczają od tej pory cztery ciała.

Obiekt Makemake dołączył do grupy trzech planet karłowatych: Ceres, Pluton i Eris. Został odkryty w roku 2005 przez amerykański zespół naukowców, którym kierował Mike Brown. Nosi oznaczenie 2005 FY9 oraz ma numer 136472 na liście małych ciał Układu Słonecznego . Makemake jest ciałem niewiele mniejszym od Plutona. Podobnie jak on należy do kategorii ciał zwanych plutoidami. Do plutoidów astronomowie zaliczają jeszcze Plutona, Eris. Nie jest nim Ceres, gdyż jej orbita przebiega pomiędzy Marsem i Jowiszem, a nie poza orbitą Neptuna.

Makemake jest słowem pochodzenia polinezyjskiego. To imię stworzyciela ludzkości oraz boga płodności w mitologii wyspy Rapa Nui oraz Wyspy Wielkanocnej. Był przedstawiany jako człowiek z głową ptaka.

Mike Brown z California Institute of Technology, odkrywca obiektu, uzasadnia pomysł na nazwę faktem, iż ciała Eris, Makemake i 2003 EL61 były odkryte w okresie gdy jego żona była w 3-6 miesiącu ciąży. Jego propozycja nazwy została zaakceptowana przez odpowiednie komisje Międzynarodowej Unii Astronomicznej, odpowiedzialnej za nazewnictwo obiektów niebieskich. CZA

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera