Nandu żyją na wolności

Ptak nandu, którego ojczyzną jest argentyńska pampa, zawędrował do
północnych Niemiec, osiedlił się tam i zaczął rozmnażać - donosi w
poniedziałek agencja dpa.

Przed ośmiu laty sześć tych wielkich ptaków, zwanych także strusiami amerykańskimi, uciekło hodowcy i rozpoczęło życie na wolności. Coraz więcej nandu pojawia się w rejonie między Szlezwikiem-Holsztynem a Meklemburgią-Pomorzem Przednim.

Dokładna liczba dzikich nandu w północnych Niemczech nie jest jeszcze znana. Są tylko wyrywkowe dane, takie jak ponad 30 dorosłych ptaków na obszarze o powierzchni 80 kilometrów kwadratowych, czy co najmniej trzy gniazda, w których wykluło się w tym roku ponad 50 piskląt, co ustalił pewien student w ramach pracy dyplomowej.

Władze twierdzą, że egzotyczne ptaki nie stanowią zagrożenia dla miejscowej fauny i flory. Nandu mają też jednak przeciwników, którzy twierdzą, że przybysze z Ameryki Południowej są agresywni, konkurują o pokarm i przestrzeń życiową z rodzimymi ptakami, takimi jak żurawie, straszą bydło, zakłócają delikatny ekosystem i w ogóle "nie pasują", jak to ujął pewien rolnik.

Z sympatią mówią natomiast o nandu przedstawiciele branży turystycznej, podkreślając, że egzotyczni imigranci stają się coraz większą atrakcją. AZ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera