Amerykańska sonda Deep Impact sfilmowała przejście Księżyca na tle
Ziemi, a wszystko to z odległości 50 milionów kilometrów.
"Fotografowanie Ziemi z bardzo daleka pomaga nam w poszukiwaniach planet pozasłonecznych, na których mogą występować warunki do życia. Dzięki nim mamy świadomość w jaki sposób taki odległy świat może być widoczny."- powiedział Michael A\\'Hearn z Uniwersytetu Maryland, kierownik przedłużonej misji Deep Impact.
Sonda Deep Impact badała kometę Tempel 1 i w roku 2005 wystrzeliła pocisk, który wbił się w jądro komety. Stan sondy po wykonaniu zadania okazał się na tyle dobry, że NASA zdecydowała o dodatkowych zadaniach do wykonania.
Przedłużona misja nosi nazwę EPOXI. W jej ramach sonda ma w Sylwestra przelecieć pobliżu Ziemi i wykorzystując grawitację naszej planety skierować się w stronę komety Hartley 2, do której dotrze w 2010 r. Poza tym sonda ma poszukiwać planet pozasłonecznych w pobliżu kilku wytypowanych gwiazd, na które skieruje swój teleskop. CZA
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.