
<strong>Na Cmentarzu Północnym w Warszawie pożegnano wybitną historyk dziejów najnowszych, badaczkę historii komunizmu w Polsce prof. Krystynę Kersten. Zmarła ona w czwartek po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 77 lat</strong>. Krystyna Kersten, z domu Goławska urodziła się 25 maja 1931 r. w Poznaniu. Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała następnie w Instytucie Historii PAN. Na studiach zaangażowała się w poparcie nowego ustroju, by z czasem stać się jego zdecydowanym krytykiem. Z PZPR wystąpiła po inwazji na Czechosłowację w sierpniu 1968 r.
Prof. Kerstenowa jako pierwsza podjęła po latach milczenia temat pogromu kieleckiego, publikując na łamach "Tygodnika Solidarność" w grudniu 1981 r. tekst o jego okolicznościach i przebiegu. W swoich późniejszych badaniach próbowała wyjaśniać najtrudniejsze sprawy z polsko-żydowskiej historii, czego owocem była książka "Polacy, Żydzi, komunizm: anatomia półprawd 1939-1968".
W 1997 r. na zamówienie Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej napisała raport-ekspertyzę o stanie wojennym. W oparciu o bogatą bazę źródłową przedstawiła historię szesnastu miesięcy "Solidarności" z perspektywy Biura Politycznego KC PZPR i perspektywy Kremla. Była też autorką wstępu do polskiego wydania głośnej "Czarnej księgi komunizmu".
Niechętnie odpowiadała na propozycję pisania tekstów o "dziejącej się" historii Polski. Lubiła bowiem przekopać się przez źródła, poznać dokładnie fakty. "Historia musi się trochę odleżeć, bo nie lubię pracować, nie mając źródeł. (....) Historycy mojej generacji są w stanie lepiej zgłębić takie sprawy, jak modna obecnie kwestia +hańby domowej+, tzn. postaw intelektualistów po 1944-1945 r., co jest szalenie trudne do zrozumienia dla ludzi młodszych, którzy nie mają za sobą doświadczenia totalitarnego" - mówiła w 1990 r. w wywiadzie dla "Przeglądu Tygodniowego".
Najchętniej pisała o latach 40., o wczesnym PRL-u, np. o narodzinach systemu władzy w Polsce w latach 1943-1948, o Jałcie. Sama prof. Kerstenowa uznawała za najważniejszą dla swojej pracy książkę o repatriacji Polaków wydaną w 1970 r.
Jej książki ukazywały się w wydawnictwach podziemnych (m. in. w Bibliotece "Krytyki", Wydawnictwie Krąg, Niezależnej Oficynie Wydawniczej) i za granicą (m.in. w londyńskim Aneksie). Publikowała pod pseudonimem Jan Bujnowski.
Jej mężem był historyk Adam Kersten (1930-1983).
***
Prof. Paczkowski: Krystyna Kersten - rzetelna badaczka z ogromną intuicją
Prof. Friszke: Kolejna wielka strata w środowisku historyków polskich
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.