Powielanie DNA w 17 minut

Niewiele ponad kwadrans potrzeba nowemu urządzeniu o charakterze
laboratorium na chipie, by z kropli krwi wypreparować odpowiednie
komórki oraz namnożyć ich materiał genetyczny za pomocą
zminiaturyzowanej reakcji PCR. Urządzenie to może przydać sięánie
tylko w badaniach laboratoryjnych, ale również w diagnostyce
medycznej - informuje "Angewandte Chemie International Edition".

Naukowcy z Institute of Bioengineering and Nanotechnology (Singapur) opracowali miniaturowe urządzenie analityczne, za pomocą którego można przeprowadzać badania diagnostyczne, między innymi z wykorzystaniem reakcji PCR.

Układ został stworzony w oparciu o części wykorzystywane w standardowym, komputerowym napędzie CR-ROM.

Cechą charakterystyczną nowo opracowanego urządzenia jest system napędu poddanej badaniu próbki. W tym celu naukowcy wykorzystali superparamagnetyczne nanocząstki, które podłączane są za pomocą przeciwciał do badanych komórek, co umożliwia przesuwanie próbki z jednego mikroreaktora do drugiego dzięki przyłożeniu zewnętrznego pola magnetycznego.

Ruchem obrotowym, zgodnym ze wskazówkami zegara, badane komórki są najpierw wydostawane z mieszaniny jaką jest krew, znakowane fluorescencyjnym markerem, po czym poddawane procesom charakterystycznym dla reakcji PCR (umożliwiającej namnożenie materiału genetycznego zawartego w próbce) - polegającym, w skrócie, na gwałtownej zmianie warunków termicznych próbki, by w tym czasie następowało rozplatanie i ponowne (po powieleniu) zaplecenie namnożonego łańcucha DNA.

Za pomocą detektora fluorescencji wskazywany jest, po każdym cyklu poziom namnożenia materiału genetycznego, w bardzo prosty sposób, bo poprzez wzrost intensywności świecenia fluorescencyjnego analizowanej próbki.

Jak zauważają naukowcy, cały proces od momentu podania malutkiej kropli krwi zawierającej biologiczne znaczniki białaczki, do momentu namnożenia materiału genetycznego tych komórek, trwa dokładnie 17 minut. Jest to swoisty rekord, gdyż standardowa procedura namnożenia DNA pochłania godziny pracy laboranta, a nie minuty!

Nowe urządzenie nim trafi na półki sklepowe oraz do instytutów badawczych, czy wręcz do gabinetów lekarskich, musi jeszcze przejść wiele testów, by wykluczyć jego ewentualne błędne funkcjonowanie w pewnych warunkach.KLG

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera