Udany przeszczep komórek siatkówki

Przeszczep komórek siatkówki, wykonany u kilku amerykańskich
pacjentów w większości przypadków poprawił ich wzrok - informuje
"The American Journal of Ophtalmmology".

Komórki siatkówki - światłoczułej warstwy, wyściełającej tylną część oka - pochodziły od poddanych aborcji płodów. Wszczepiono je 10 osobom ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki (retinitis pigmentosa).

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to najczęstsze przyczyny utraty wzroku w starszym wieku. Choroby te prowadzą stopniowo do nieodwracalnego - jak dotąd - zniszczenia komórek reagujących na światło.

Naukowcy z University of Louisville w Kentucky wszczepiali do chorych oczu 10 pacjentów płodowe komórki siatkówki wraz z komórkami, które je odżywiały. U 7 z 10 pacjentów dało to poprawę wzroku, u trzech pozostałych wzrok pozostał taki sam. U jednej osoby poprawa utrzymała się po sześciu latach - choć tymczasem w nie leczonym oku doszło do pogorszenia wzroku.

Niestety, poprawa wzroku była raczej umiarkowana, a ostrość widzenia pozostawała znacznie gorsza do normalnej. Być może dalsze badania pozwolą udoskonalić metodę. Dużym problemem jest użycie komórek płodowych - zarówno ze względów etycznych, jak i ich ograniczone dostępności. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera