Przed ambasadą Belgii w Warszawie powstanie kwietny dywan z begonii

Kwietny dywan z ciętych kwiatów begonii obejrzeć będzie można w
ostatni weekend sierpnia przed ambasadą belgijską w Warszawie.

Jak poinformowano w ambasadzie, do kompozycji zostanie wykorzystanych 120 tys. kwiatów. Zajmą one powierzchnię ponad 400 m kwadratowych - 300 sztuk na każdy metr kw. Kwiaty te pochodzić będą z Belgii, gdzie podobne prezentacje są tworzone od początku lat 70.

"Kwietny dywan, który będzie +tkany+ w Warszawie, jest nawiązaniem do naszej tradycji. Jednak jego wzór, którego szczegółów nie zdradzimy, ma nawiązywać do kultury polskiej" - powiedział dziennikarzom ambasador Jan Luykx.

Ułożeniem i pielęgnowaniem kwietnej kompozycji zajmie się 35 pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta. Przy dywanie z begonii powstanie też specjalny pomost obserwacyjny, który umożliwi zapoznanie się ze wzorem kompozycji z pewnej wysokości.

Pomysł układania kwietnych dywanów zrodził się z potrzeby wykorzystania ciętych kwiatów begonii, bowiem hodowcy tych roślin sprzedają jedynie ich cebulki.

Dywan Kwietny autorstwa Etienne Stautemans - architekta krajobrazu został ułożony po raz pierwszy w 1971 r. na Grand-Place w Brukseli - stolicy Belgii. Zwyczaj ten był kultywowany już wcześniej we Flandrii (region Belgii), ale dopiero dzięki pracy architekta i jednocześnie - pasjonata begonii - stał się trwałą częścią belgijskiej tradycji. Teraz, kwietne dywany są układane w Brukseli co dwa lata.

Kompozycje z begonii autorstwa Stautemansa powstały także m.in. w Niemczech, Luksemburgu, Paryżu, Londynie i Amsterdamie.

Belgia jest największym producentem begonii - co roku hodowanych jest tam 60 mln tych roślin. MWO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera