Historia i kultura

Obchody 65. rocznicy pacyfikacji wsi Łazy

Mieszkańcy małopolskiej wsi Łazy obchodzili 13 lipca 65. rocznicę pacyfikacji tej miejscowości przez hitlerowców.

Powodem przeprowadzonej w 1943 r. akcji była współpraca z partyzantami, których mieszkańcy wsi nie wydali, mimo brutalnych represji.

W miejscowym kościele odprawiona została msza św. w intencji ofiar pacyfikacji, a pod pomnikiem ku czci bohaterów odbył się apel poległych.

W uroczystości wziął udział reprezentujący prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak.

Prezydent Lech Kaczyński, pod którego patronatem odbyła się uroczystość, w liście do mieszkańców Łaz podkreślił, że uczestnicy dramatycznych wydarzeń sprzed 65 lat dali dowód "heroicznego patriotyzmu i gotowości do poświęceń dla Polski", nie ugięli się przed przemocą, a ich niezłomność budzi najwyższy szacunek. Ich krewnym i potomkom prezydent podziękował za podtrzymywanie pamięci o pacyfikacji.

"Być może wielu ludzi w Polsce nie wie, gdzie są Łazy. Ale pewnie by nie było dzisiejszej Polski, gdyby nie takie Łazy, gdyby nie wiele innych takich miejscowości" - powiedział Stasiak.

"Kiedy oddajemy hołd bohaterom, kiedy oddajemy hołd wytrwałości, niezłomności, normalnej, codziennej solidarności, która czasem potrafi kosztować życie, to mówimy także o budowie Polski współczesnej. Nie da się budować tożsamości, bezpieczeństwa Polski i przyszłości bez wiedzy, skąd jesteśmy" - podkreślił.

16 lipca 1943 r. niemiecka tajna policja, wspierana przez wojsko, rozpoczęła pacyfikację w Łazach. Powodem były informacje, że wieś wspiera partyzantów operujących w okolicznych lasach.

Podczas pacyfikacji wsi Niemcy zakatowali cztery osoby.

Pamięć ofiar pacyfikacji oraz bohaterstwo wszystkich mieszkańców upamiętnia pomnik stojący w centrum wsi.

Kilka dni po wydarzeniach w Łazach Niemcy przeprowadzili podobną akcję w sąsiednich Radwanowicach, gdzie rozstrzelali 32 osoby. CZO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ogłoszono konkurs Ministra Spraw Zagranicznych na Najlepszą Książkę Historyczną

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Z Placu Zbawiciela na Zamkowy – 105 lat temu po Warszawie zaczęły jeździć pierwsze autobusy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera