
<strong>Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu ma już 70 lat. We wrześniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zorganizuje "urodziny" placówki.</strong> Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu zlokalizowane jest na wysokości 1987 m n.p.m. i podlega bezpośrednio Działowi Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej Oddziału IMiGW w Krakowie. Jego budowa rozpoczęła się w 1936 roku, pełne pomiary meteorologiczne prowadzone są od lutego 1937 roku, jednak uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 22 stycznia 1938 r.
Pomiary wykonywane są co godzinę, a ich wyniki przekazywane do zbiornicy regionalnej i centralnej. Są to głównie obserwacje klimatologiczne i synoptyczne, obserwacje opadów, zlodzenia, natężenia promieniowania, zjawisk optycznych i radioaktywności, a dodatkowo także pomiary astrofizyczne i grawimetryczne. Z danych WOM korzystają także m.in. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Horska Zachranna Służba w Jasnej, Tatrzański Park Narodowy, Krajowy Monitoring Chemizmu Opadów Atmosferycznych i Mokrej Depozycji oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Obserwatorium jest najwyżej zlokalizowanym budynkiem w Polsce. Wznosi się nad górną krawędzią kotła Suchego Kasprowego. Położenie w nie zaburzonym środowisku naturalnym kwalifikuje WOM do sieci stacji reperowych WMO (tzw. Reference Climatological Station ). Placówka wchodzi też w skład sieci Systemu Wysokogórskich Obserwatoriów Europy oraz ma status stacji bazowej w ramach światowego Programu Badań Klimatu (WCRP).
Pierwszym kierownikiem Obserwatorium był Edward Stenz, który piastował tę funkcję do 1939 roku. W czasie wojny placówka działała z przerwami, ale tuż po jej zakończeniu wznowiono regularne obserwacje. W roku 1964 weszła w skład Zakładu Hydrologii i Meteorologii Tatr IMGW w Zakopanem jako Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW na Kasprowym Wierchu. Jego obecnym kierownikiem jest Jan Trzebunia.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.