Co trzeci Polak najbardziej obawia się chorób psychicznych

<strong>Prawie co trzeci Polak (29 proc.) przyznaje, że spośród chorób wywołujących szczególny lęk najbardziej obawia się chorób psychicznych; niemal tyle samo osób (31 proc.) deklaruje, że czasami niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne</strong> - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z badań CBOS wynika, że zdecydowana większość ankietowanych (72 proc.) uważa, że warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i zwiększają zagrożenie chorobami psychicznymi. Zaprzecza temu niemal co piąty badany (18 proc.).

Według badań CBOS za czynniki najbardziej zagrażające zdrowiu psychicznemu respondenci uznają: bezrobocie (62 proc.), kryzys rodziny (53 proc.), nadużywanie alkoholu i narkotyków (46 proc.), biedę (37 proc.), a także niepewność jutra (24 proc.), nadmierne tempo życia (20 proc.) i złe stosunki między ludźmi (17 proc.).

Jak wykazują badania CBOS, znaczna większość Polaków (69 proc.) opowiada się za utworzeniem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP), którego zadaniem byłoby zapobieganie zagrożeniom zdrowia psychicznego i unowocześnienie lecznictwa psychiatrycznego. Co ósmy badany (13 proc.) uznaje tę inicjatywę za niepotrzebną.

Zwolennicy NPOZP w zdecydowanej większości (80 proc.) popierają jego utworzenie nawet, gdyby oznaczało to konieczność ograniczenia wydatków na inne ważne cele społeczne.

Sondaż CBOS została zrealizowany w dniach 6-9 czerwca tego roku na 1107-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. SKZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: jest nadzieja dla chorych na jedną z najrzadszych chorób krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera