<strong>We wtorek w wieku 95 lat zmarł prof. Szczepan Aleksander Pieniążek, wybitny polski sadownik, pomolog i fizjolog roślin - poinformował Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.</strong> Szczepan A. Pieniążek urodził się 27 grudnia 1913 r. w Słupie koło Parysowa (woj. mazowieckie). Był założycielem iádługoletnim dyrektorem (w latach 1951-1983) Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. W swojej pracy naukowej zajmował się przede wszystkim pomologią - dziedziną wiedzy poświęconą budowie, funkcjonowaniu i właściwościach użytkowych różnych odmian drzew i krzewów owocowych.
"Profesor Pieniążek był twórcą nowoczesnego polskiego sadownictwa. Poświęcał się nie tylko swojej dziedzinie wiedzy - pomologii, ale też rozszerzał całą naukę o sadach, np. o nowe odmiany roślin czy zagadnienia związane z ochroną środowiska. To on wychował wiele pokoleń obecnie pracujących sadowników" - powiedziała dr Barbara Michalczuk, rzeczniczka prasowa Instytutu.
"Profesor stworzył możliwość, aby obecni docenci i profesorowie kształcili się w USA. A w tamtych czasach było to bardzo trudne, wręcz niespotykane - dodała Michalczuk. - Być może właśnie dlatego, że dużo i chętnie inwestował w naukę, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa stał się tak potężnym ośrodkiem, docenianym w całej Europie".
Prof. Pieniążek był członkiem wielu polskich i zagranicznych instytucji naukowych i opublikował blisko 100 prac naukowych, przetłumaczonych na kilka europejskich języków (np. "Dookoła sadowniczego świata", "Gdy zakwitną jabłonie"). Od 1952 r. był członkiem korespondentem, od 1964 r. członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1975-1980 sprawował funkcję wiceprezesa PAN. Należał do: Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie, Akademii Rolniczej Francji, Bułgarskiej, Rosyjskiej, Niemieckiej i Rumuńskiej Akademii Nauk Rolniczych, Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Amerykańskiego Towarzystwa Nauk o Żywności oraz Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.
Był doktorem honoris causa Akademii Rolniczych w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie, warszawskiej SGGW oraz Uniwersytetu w Bonn. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy II klasy i Medalem Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie. Od 1984 r. był honorowym obywatelem miasta Skierniewice.
Michalczuk podkreśliła także, że warto pamiętać, iż Szczepan Pieniążek był i przyrodnikiem, i wielkim humanistą. "Napisał wiele ciekawych książek nie tylko naukowych, ale i o bardziej literackim charakterze, np. o podróżach po świecie" - przypomniała.
"Profesor słynął z tego, że nikt się nie bał wejść do jego gabinetu. To był bardzo ciepły, życzliwy człowiek i wszyscy go takim zapamiętamy. I być może cały jego sukces wziął się stąd, że wiele rzeczy robił z chęci, a nie z poczucia obowiązku" - podsumowała rzeczniczka Instytutu.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz/tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.