Staroobrzędowcy na UMK

<p>Konferencja <strong>„Staroobrzędowcy za granicą. Historia. Religia. Język. Kultura.&quot;</strong> odbędzie się w dniach 26–27 czerwca w Toruniu. Konferencję dotyczącą tego rzadko poruszanego tematu organizuje Instytut Filologii Słowiańskiej UMK i studenci z Koła Naukowego Rosjoznawców. Obok uczestników z Polski, wezmą w niej udział m.in. naukowcy z Wilna, Moskwy i Sankt-Petersburga - informuje Centrum Promocji i Informacji UMK. </p>

Konferencja odbywa się z inicjatywy studentów skupionych w Sekcji Badaczy Gwary Staroobrzędowców Koła Naukowego Rosjoznawców UMK, zajmującej się badaniem języka i kultury polskich staroobrzędowców. Od 1999 r. regularnie Sekcja regularnie organizuje obozy badaczy gwary staroobrzędowców w Gabowych Grądach i Borze k/Augustowa.

Staroobrzędowcy, starowiercy, którzy nie zaakceptowali reform wprowadzonych przez Patriarchę Nikona w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w połowie XVII w. i z tego powodu byli prześladowani, musieli uciekać wgłąb Rosji lub do innych krajów. Obecnie oprócz Polski i Rosji, starowiercy żyją w krajach bałtyckich, na Ukrainie i Białorusi, w Bułgarii, w obu Amerykach i Australii.

Staroobrzędowcy żyjący w Polsce do tej pory zachowali swoją religię, tradycję i język, który jednak, pod wpływem polszczyzny, zmienił się w dużym stopniu.

***

Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00 w siedzibie Instytutu przy ul. Podmurnej 9/11.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera