Straż dla Zwierząt - pierwsza w Polsce umundurowana organizacja
podejmująca interwencje w obronie praw zwierząt - podjęła
współpracę z brytyjską Royal Society for the Prevention of Cruelty
to Animals (RSPCA).
Straż działa na zasadzie non-profit, utrzymuje się z dotacji i składek członkowskich. Wszyscy członkowie Straży są wolontariuszami i nie otrzymują wynagrodzenia za pracę. Obecnie Straż liczy 48 umundurowanych inspektorów oraz blisko 300 wolontariuszy w całej Polsce. Ma swoje oddziały w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Lublinie, Łodzi i Wałbrzychu.
Od zeszłego roku Straż dla Zwierząt jest członkiem World Society for the Protection of Animals - międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego organizacje walczące o prawa zwierząt, zaś tym roku podjęła współpracę z RSPCA, działającą od 1824 roku w Wielkiej Brytanii.
"Problemy zwierząt są takie same i w Polsce, i w Wielkiej Brytanii: nielegalny handel, nieprawidłowa opieka nad zwierzętami" - mówił David Bowles z RSPCA. Podkreślił, że choć jego organizacja działa od przeszło 180 lat, w oparciu o ustawę, która funkcjonuje równie długo i ma 350 wolontariuszy, ich metody pracy są podobne, różna natomiast jest skala podejmowanych działań. "Ważna jest współpraca z policją oraz zgoda między równymi organizacjami działającymi na rzecz zwierząt. To wszystko w Polsce jest, co pozwala mieć nadzieję, że roku na rok będzie coraz lepiej" - powiedział Bowles.
Obecny na konferencji rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski zapewnił, że policja nadal będzie współpracować ze Strażą dla Zwierząt. "Żadna policja nie działa skutecznie bez pomocy obywateli" - powiedział Sokołowski, odbierając podziękowania dla Komendanta Głównego Policji "za pomoc, oddanie i zaangażowanie".
Komendant i założyciel Straży dla Zwierząt Mateusz Jakub Janda podkreślił, że zarówno policja, jak i straż miejska, straż pożarna oraz władze samorządowe bardzo pomagają inspektorom w interwencjach. Jak poinformował, straż podejmuje działania, gdy dostaje sygnał o łamaniu praw zwierząt, kontroluje miejsca, gdzie handluje się zwierzętami, a w razie stwierdzenia złego traktowania może wystąpić z wnioskiem o odebranie zwierząt właścicielowi lub - w drastycznych przypadkach - natychmiast je odebrać, zawiadamiając władze samorządowe. Straż ma także prawo uczestniczyć w postępowaniach przygotowawczych, a przed sądem występować jako oskarżyciel posiłkowy lub powód publiczny.
Przedstawiciele innych organizacji działających na rzecz zwierząt, którzy brali udział w konferencji, Cezary Wyszyński z Vivy oraz Paweł Gebert z Animals podkreślali, że w Polsce brakowało umundurowanej jednostki, która podejmowałaby natychmiastowe interwencje w przypadku krzywdzenia zwierząt. Według nich działania Straży dla Zwierząt oraz ich organizacji doskonale się dopełniają. AKW
PAP - Nauka w Polsce
kap/tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.