Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
01.07.2008 aktualizacja 01.07.2008

Pierwsi absolwenci warszawskiej szkoły dla rabinów otrzymali dyplomy

Dzięwięciu absolwentów, pochodzących z Izraela i USA otrzymało w Warszawie uprawnienia rabinistyczne. <strong>29 czerwca odbyła się pierwsza w Polsce po wojnie uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia szkoły Jesziwy Chabad Lubawicz - religijnych studiów dla przyszłych rabinów.</strong>

Wśród honorowych gości uroczystości byli m.in. naczelny rabin Tel Awiwu Israel Meir Lau (w latach 1993-2003 naczelny rabin Izraela), Szewach Weiss, Rabin Garelik, rabin Szalom Ber Stambler, rabin Hertz z Londynu, naczelny rabin Polski Michael Shudrich, rabin Eliezer Gurary z Krakowa oraz rabin Edgar Glock.

Dyrektor Jesziwy Chabad Lubawicz w Polsce, rabin Szalom Ber Stambler podkreślił, że uroczystość ta ma historyczny wymiar, ponieważ aż do II wojny światowej "Polska przez wieki stanowiła światowe centrum Tory, uczniów Tory, pisarzy Tory oraz mędrców, ustalających kodeks żydowskiego zachowania, będących wielkimi geniuszami na skalę światową - rabinów cadyków, czyli mędrców na najwyższym poziomie moralnym" - mówił rabin Stambler.

Dodał, że ludzie z całego świata przyjeżdżali do Polski studiować Torę. "Działalność ta trwała aż do holokaustu, potem głos Tory w Polsce ucichł" - zaznaczył rabin Stambler.

Poinformował jednocześnie, że przed trzema laty udało się otworzyć po raz pierwszy po holokauście Jesziwę w celu studiowania Tory, tak jak było kiedyś. "Głos Tory znowu brzmi w Polsce" - powiedział rabin Stambler. Podkreślił, że mimo, iż liczba uczniów jest niewielka, to czują oni "błogosławiony wpływ poprzednich pokoleń na sukcesy w nauce, i że są następnym ogniwem w tym łańcuchu".

Zdaniem rabina Stamblera zakończenie pierwszego od ponad 60 lat roku akademickiego w Jesziwie w Warszawie jest kamieniem milowym dla społeczności żydowskiej obecnej tak w Polsce, jak i na całym świecie. "Daje bowiem świadectwo odradzającej się diaspory w Polsce - kraju o wspaniałych tradycjach myśli i wiary żydowskiej. Jesteśmy dumni z tego faktu tym bardziej, iż przed wojną polska Jesziwa była największą szkołą talmudyczną na świecie" - podkreślił dyrektor Jesziwy.

Rabin Stambler wyraził też przekonanie, że studenci Jesziwy zostaną rabinami gmin żydowskich, pomagając "wzmocnić judaizm na całym świecie".

Rabin Gedalia Herc z Londynu, który egzaminował studentów Jesziwy i podpisywał dyplomy, powiedział, że "po niemieckim najeźdzcy, który chciał zniszczyć Żydów i naród żydowski nic nie zostało, a budowla żydowska Jesziwy pozostała".

Naczelny rabin Tel Awiwu Israel Meir Lau podkreślił z kolei, że młodzi rabini, którzy otrzymali dyplomy rabinistyczne "będą przewodnikami duchowymi narodu żydowskiego".

Tegoroczny absolwent Jesziwy rabin Jakub Kruglak z Izraela, dziękując w imieniu kolegów za nauki i troskę, podkreślił, że "Warszawa zawsze stanowiła centrum kultury żydowskiej, do którego przyjeżdżali Żydzi z całego świata, żeby "zaczerpnąć z mądrości Tory". Dodał, że "polskie Jesziwa były istotnym elementem przetrwania narodu żydowskiego".

Warszawska Jesziwa prowadzona przez Chabad działa od 2005 roku. Decyzję o jej założeniu Chabad podjął ze względu na bogatą i wielowiekową tradycję historii społeczności żydowskiej w Polsce. Polska była przed wojną najsilniejszym ośrodkiem religii i kultury żydowskiej.

Program Jesziwy skierowany jest do mężczyzn, którzy pragną w przyszłości zostać rabinami. Obecnie może studiować w Warszawie rocznie od 10 do 15 osób, ale w przyszłości założyciele szkoły myślą o powiększeniu grupy studentów. W warszawskiej Jesziwie nauka trwa rok i jest ostatnim etapem wieloletniego, wielostopniowego kształcenia.

Codzienny plan zajęć Jesziwy obejmuje modlitwy poranne, przedwieczorne i wieczorne, a przede wszystkim wykłady, m.in. z Talmudu i filozofii chasydzkiej. Biblioteka warszawskiej Jesziwy Chbad zaopatrzona jest we wszystkie pozycje niezbędne do nauki. Znajdują się w niej różne wydania Biblii, Talmud, prawo, prace etyczne i filozoficzne, wykładnie dotyczące liturgii żydowskiej, teksty w języku hebrajskim oraz pełen zbiór dzieł Chbad.

Po ukończeniu szkoły, absolwenci jako rabini będą mogli opiekować się wspólnotami żydowskimi w dowolnym zakątku świata. SKZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024