Żele lub maści ze środkami przeciwbólowymi są lepsze na przewlekły
ból kolana niż łykanie pigułek - wynika z obserwacji badaczy
brytyjskich.
Analizowano skuteczność niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu bólu kolana. Do grupy tej zalicza się m.in. aspirynę i ibuprofen. Porównywano różne postacie leków, jak stosowane zewnętrznie żele i maści oraz leki doustne.
Okazało się, że jedne i drugie dawały jednakowo dobre efekty w leczeniu bólu, ale preparaty zewnętrzne powodowały mniej skutków ubocznych, takich jak niestrawność, wzrost ciśnienia krwi czy pogorszenie objawów astmy.
Jak wyjaśniają autorzy pracy, żele i maści zawierają niższe dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale są aplikowane bezpośrednio na bolesne miejsce. Dlatego, mogą mieć podobną skuteczność co pigułki, przy mniejszych skutkach ubocznych.
I choć specyfiki te kosztują więcej, to w dłuższym czasie mogą dawać oszczędności, podkreślają badacze.
Jak komentuje prof. Martin Underwood, który prowadził badania, do tej pory było wiele wątpliwości odnośnie stosowania przeciwbólowych preparatów zewnętrznych. Uważano bowiem, że są one droższe i mniej skuteczne. Te badania dowodzą, że lekarze i pacjenci powinni zastanowić się nad stosowaniem żeli i maści, by uniknąć niepotrzebnych ubocznych działań leków.
Jak wskazują statystyki, na bóle kolan może cierpieć nawet jedna trzecia osób po 50-tce. U połowy z nich jest to problem poważny. Najczęstszą przyczyną bólu kolana jest tzw. osteoartroza, czyli zwyrodnienie stawów. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.