Naukowcy: Nanotechnologia może się przyczynić do kolejnej rewolucji technologicznej

Nanotechnologia, czyli dziedzina badań, których przedmiotem zainteresowania są nowe materiały, struktury i urządzenia wielkości milionowych części milimetra, może się przyczynić do kolejnej rewolucji technologicznej - ocenili uczestnicy <strong>II Krajowej Konferencji Nanotechnologii w Krakowie</strong>. Nanotechnologia to w chwili obecnej dziedzina badań na pograniczu nauki i inżynierii, której przedmiotem zainteresowania są nowe materiały, struktury i urządzenia o wymiarach mierzonych w skali nanometrycznej, czyli skali, której jednostką jest milionowa część milimetra.

Typowe nanostruktury są zbiorem kilkudziesięciu, góra kilku tysięcy atomów, dlatego procesy zachodzące "w świecie" o wymiarach nanometrowych w istocie zachodzą na poziomie molekularnym czy atomowym i podlegają innym prawom - prawom mechaniki kwantowej.

Uważa się, iż podstawowe elementy układów elektronicznych nowej generacji, z których zbudowane będą urządzenia towarzyszące nam w życiu codziennym (telefony komórkowe, środki przekazu medialnego, procesory w urządzeniach domowych i samochodach, komputery osobiste i aparatura kontrolno-pomiarowa) powstaną w wyniku osiągnięć nanotechnologii. Nanomechanizmy, nanoczujniki i nanocząsteczki będą niezbędnymi elementami w przyszłej diagnostyce i terapii medycznej. Nano wkracza też do ochrony środowiska, kryminalistyki i technologii wojskowych.

Jak poinformował podczas konferencji Jakub Jasiczak z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, obecnie w sprzedaży na całym świecie znajduje się już ponad 600 produktów wykorzystujących nanotechnologię, a co miesiąc pojawiają się kolejne 3-4 artykuły. Nano używane są obecne w tak różnych dziedzinach przemysłu jak m.in. elektronika, sprzęt AGD, kosmetyka, artykuły sportowe, budowlane, odzież czy motoryzacja.

Naukowcy uważają, że w przyszłości nanotechnologia odegra kluczową rolę w rozwoju trzech gałęzi: elektronice i informatyce, medycynie oraz produkcji i magazynowaniu energii.

"Oprócz spodziewanych korzyści, pojawiają się także zagrożenia formułowane przez przeciwników nanotechnologii, którzy domagają się wręcz zaprzestania prac badawczych w tej dziedzinie, aż do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości" - zaznaczył Jasiczak.

Wśród najczęściej formułowanych zagrożeń zgłaszana jest nieznajomość długotrwałych skutków stosowania nanocząsteczek, które są tak małe, że mogą przenikać do krwi i organów wewnętrznych człowieka. Brakuje też regulacji prawnych dotyczących stosowania i znakowania produktów zawierających nano.

"Przeciwnicy argumentują, że kiedyś była manipulacja genami, a teraz manipuluje się atomami. Mamy tu do czynienia z podobnym nieporozumieniem, jak w przypadku żywności genetycznie modyfikowanej. To co się stało z GMO pokazało, jak brak akceptacji i zaufania może pogrążyć technologię" - dodał naukowiec.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej wdrażanie są już pierwsze uregulowania prawne dotyczące nanotechnologii. Prowadzone są też badania dotyczące wpływu nano na zdrowie i środowisko, ale środki na nie przeznaczane są niewspółmiernie małe w porównaniu z pieniędzmi wydawanymi na rozwój tej technologii. W zeszłym roku było to 24 mln euro w Unii Europejskiej oraz połowę mniej w Stanach Zjednoczonych.

II Krajowa Konferencja Nanotechnologii ma charakter interdyscyplinarny. Uczestniczy w niej około 300 osób, przedstawiciele wszystkich ważniejszych instytucji naukowych w kraju od uniwersytetów i uczelni technicznych, poprzez instytuty badawczej Polskiej Akademii Nauk aż do instytutów badawczo rozwojowych i przedstawicieli producentów aparatury naukowej. RGR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera