James Watson współodkrywca struktury DNA w Warszawie

<strong>Dr James D. Watson, laureat nagrody Nobla za odkrycie struktury DNA, przebywa z tygodniową wizytą w Polsce</strong>. We wtorek spotkał się z polskimi naukowcami i studentami w Warszawie. &quot;Na poranny wykład dr. Jamesa D. Watsona w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN na Kampusie Ochota przybyły tłumy studentów. To bardzo optymistyczne, bo oznacza, że wielkie autorytety naukowe są wciąż wzorem dla młodej kadry&quot; - powiedział prof. Andrzej Górski, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Pełne sale słuchaczy bardzo ujęły uczonego, który ocenił, że "mając taką młodzież Polska może spokojnie patrzeć w przyszłość". Ale jak zaznaczył podczas konferencji prasowej w siedzibie PAN w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, "aby się rozwijać polscy naukowcy niewątpliwie potrzebują pieniędzy".

Przed wykładem w Instytucie Biochemii i Biofizyki dr Watson dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci zamordowanych we Lwowie 5 lipca 1941 r. polskich profesorów wraz z rodzinami. Tablica została ufundowana przez prof. Wacława Szybalskiego, wybitnego polskiego biotechnologa i genetyka z Uniwersytetu Stanu Madison w Wisconsin, zagranicznego członka PAN.

Prof. Szybalski powiedział, że poznał dr. Watsona około 1950 r., gdy ten był jeszcze bardzo młody i uczęszczał na wykłady. Do dziś obaj naukowcy utrzymują przyjacielskie stosunki. Prof. Szybalski ufundował na przykład bibliotekę w laboratoriach Cold Spring Harbor na Long Island pod Nowym Jorkiem, których Watson był dyrektorem, do czasu przejścia na emeryturę.

"Był bardzo inteligentnym studentem i zawsze lubiłem z nim rozmawiać" - przyznał badacz. Jak wyznał, pomysł wizyty w Polsce wyszedł od Elisabeth Watson, żony genetyka, która nigdy nie była jeszcze w naszym kraju, choć ma kontakty z Polakami, bo kilku z nich pracuje w laboratoriach Cold Spring Harbor.

Dr James D. Watson urodził się w 1928 r. w Chicago (stan Illinois). W 1953 r. razem z Francisem Crickiem opracował model przestrzenny helisy DNA, za co w 1962 r. zostali uhonorowani Nagrodą Nobla. Był jednym z pomysłodawców i pierwszym szefem programu zsekwencjonowania całego ludzkiego genomu "Human Genome Project". Od 1968 roku do przejścia na emeryturę w r. 2007 był dyrektorem laboratoriów Cold Spring Harbor. Obecnie kieruje pracami nad genetycznym podłożem chorób psychicznych, zwłaszcza schizofrenii, na którą cierpi jeden z jego synów. Jest jednym z pierwszych ludzi na świecie, którzy poznali szczegółową sekwencję własnego genomu.

W poniedziałek 23 czerwca w budynku Wydziału Biologii UW badacz dokonał uroczystego otwarcia wystawy "Honest Jim: James Watson jako pisarz" poświęconej jego dokonaniom naukowym.

W czasie swojej tygodniowej wizyty dr Watson wraz z żoną odwiedzą jeszcze Kraków i Uniwersytet Jagielloński, Lublin oraz Zamość. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera