Egzotyczne eksponaty - w ZOO, a nie na regale w salonie

<strong>Ogród zoologiczny to dobre miejsce na całoroczne bliskie spotkania z egzotyką. Jeszcze lepszą okazją do poszerzenia i pogłębienia wiedzy przyrodniczej są letnie podróże. Naukowcy i przyrodnicy z ZOO w Gdańsku-Oliwie, we współpracy z WWF Polska, przypominają o szacunku dla natury i ostrzegają przed przywożeniem z wakacji zakazanych pamiątek - najczęściej fragmentów ciał i kości egzotycznych zwierząt</strong>. Za handel i przemyt takich przedmiotów grożą bardzo wysokie kary, z więzieniem włącznie. Trzeba też uświadomić sobie, że nawet najmniejsza &quot;zakazana pamiątka&quot;, pomnożona przez ogromną liczbę turystów, to ogrom szkód, które mogą przyczynić się do wyginięcia rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a tym samym do zachwiania ekosystemu całej planety.

W Afryce, w Azji czy w Ameryce Południowej jest wiele okazji, by kupić produkty wykonane z ginących lub zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Jeśli jest popyt na tego rodzaju "pamiątki", pojawia się również podaż, dlatego kupujący muszą pamiętać, że to na nich ciąży odpowiedzialność za szkody wyrządzane dzikiej przyrodzie.

"To do Ciebie należy czytanie etykietek, zadawanie pytań, żądanie zaświadczeń. Wykorzystaj siłę konsumenta, aby ratować dziką przyrodę" - apeluje WWF.

Organizacja rozpowszechnia plakaty, gdzie wyliczone są owe "zakazane pamiątki". Przewodniki dla turystów publikowane są m.in. w oliwskim ogrodzie zoologicznym. Wraz z wykazem przedmiotów, których nie wolno kupować, przyrodnicy prezentują tu ekspozycję fragmentów raf koralowych, muszli i skorup, a także skór węży i innych "gadżetów", jakie mogą zaprowadzić kolekcjonerów wprost do aresztu. Proceder przewożenia bez zezwolenia okazów chronionych gatunków lub przedmiotów z nich wykonanych, jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskata przewożonych okazów.

\"

ZOO w Oliwie informuje swoich gości, że handel ponad 30 tysiącami gatunków roślin i zwierząt jest ograniczony przez Konwencję o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami Dzikich Zwierząt i Roślin (CITES) i przepisy prawa wspólnotowego. Dla przewozu tych gatunków i przedmiotów z nich wykonanych niezbędne są specjalne zezwolenia.

Zgodnie z opracowaną przez WWF "Kartą odpowiedzialnego turysty", z wakacji nie wolno przywozić m.in.: żadnych produktów z morskich żółwi, kości słoniowej, surowej i rzeźbionej, futra tygrysów, większości cętkowanych kotów, fok, niedźwiedzi polarnych i wydr morskich, żywych małp, większości żywych ptaków, piór dzikich ptaków i ptaków wypchanych, niektórych żywych węży, żółwi, krokodyli i jaszczurek, pewnych rodzajów produktów skórzanych, w tym wielu zrobionych z kajmanów, krokodyli, jaszczurek i węży, niektórych koralowców, produktów z koralowców i muszli, niektórych storczyków, kaktusów i sagowców, produktów medycznych wykonanych z nosorożców, tygrysów i niedźwiedzi himalajskich.

Ekolodzy i zoolodzy ostrzegają przed nieświadomym działaniem na szkodę przyrody. Jak tłumaczą, prawa i traktaty dotyczące ochrony zasobów naturalnych nie odnoszą się tylko do żywych zwierząt i roślin, ale również do okazów wypchanych, potraw, fragmentów ciała oraz wyrobów wykonanych z futra, skóry, piór, łusek, muszli, rogów, poroża, zębów, pazurów czy kości, albo nimi udekorowanych.

Za pośrednictwem strony http://www.wwf.pl/projekty/cites.php przyrodnicy tłumaczą, na co nie powinniśmy dać się namówić nawet najbardziej natrętnemu sprzedawcy na egzotycznym targu lub przy plaży.

Jak wymieniają, wszystkie gatunki żółwi morskich są zagrożone. Nie wolno handlować biżuterią i ozdobami wykonanymi z ich skorupy, kupować mięsa żółwi morskich, zup, jaj, kremów, skorup, skór oraz butów, torebek i innych wyrobów ze ich skóry. Zakazane jest również przewożenie surowej kości słoniowej, ani biżuterii, rzeźb, czy figurek wykonanych z kłów słoni oraz kości z zębów czy kłów wielorybów, morsów, narwali i fok.

Ochronie podlega większość żyjących na świecie dzikich kotów. Nie wolno więc importować skór lub produktów wykonanych z futer tych zwierząt. Nie można również nierozważnie uczestniczyć w handlu wełną dzikich zwierząt - należy unikać na przykład szali szahtusz, nielegalnej, bardzo delikatnej tkaniny uzyskiwanej po zabiciu chronionej antylopy tybetańskiej Cziru.

Prawie wszystkie gatunki papug chronione są przez CITES, dlatego ich na zakup i przywóz niezbędne są specjalne zezwolenia. Polska zakazuje sprowadzania z zagranicy żywych małp do trzymania w domu.

Niektóre gady stały się, o czym przypominają ekolodzy, popularnymi zwierzętami domowymi, zaś inne dostarczają skóry do wyrobu butów, portfeli, torebek i pasków do zegarków. WWF przyznaje, że wielu wytwórców posługuje się skórami pozyskiwanych w sposób zrównoważony. Zaznacza jednak, że niektóre gatunki węży, żółwi morskich i lądowych, krokodyli i jaszczurek podlegają ochronie i mogą ich dotyczyć ograniczenia handlowe. Sprawdź to przed zakupem za granicą, albo zabraniem ze sobą w podróż zagraniczną gadów czy produktów z nich wykonanych.

Zwykle wolno nam przywieźć do domu złowioną przez siebie albo wypchaną rybę. Choć importowanie wędzonego łososia nie stanowi problemu, to na mięso jesiotrów wymagane jest zezwolenie, podobnie jak na kawior.

Według ekspertów, dokładnego sprawdzenia wymagają etykiety tradycyjnych produktów medycyny azjatyckiej. Jeśli wśród składników występują elementy pochodzące z tygrysów, nosorożców, lampartów, niedźwiedzi himalajskich lub piżmowców, należy zrezygnować z zakupu. Można natomiast przewozić niewielkie ilości zakupionego do własnego użytku amerykańskiego żeń-szenia. Pewne rośliny są zakazane ze względu na swą inwazyjność; zaś wszelkie przywożone okazy muszą być wolne od szkodników, gleby i chorób. UCZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera