Wariant enzymu może odpowiadać za braki uwagi u chorych na ADHD

Niewielka zmiana w budowie genu kodującego enzym regulujący poziom
neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu powoduje problemy z utrzymaniem
uwagi podczas wykonywania zadania u dzieci z ADHD - informują
naukowcy z Kanady na łamach pisma "Neuropsychopharmacology".

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) dotyka około 8-12 procent dzieci w wieku szkolnym. Objawia się przewlekłymi zaburzeniami uwagi, nadimpulsywnością i nadmierną ruchliwością. Wyniki ostatnich badań wskazują, że chore na ADHD dzieci mają również problemy z działaniem wykonawczym, myśleniem integrującym i niezbędnym dla osiągania celów i kończenia rozpoczętych zadań. Ridha Joober wraz z kolegami z Douglas Hospital Research Centre w Montrealu wykazali, że dzieci z ADHD, które mają specyficzny wariant genu kodującego enzym o nazwie COMT, częściej mają problemy z dokończeniem zadań.

Neurobiolodzy dowiedli, że enzym COMT (O-metylotransferaza katecholowa) reguluje poziom dopaminy w korze przedczołowej - rejonie mózgu zaangażowanym w kontrolę funkcji wykonawczej mózgu. Naukowcy podejrzewali, że jeden z wariantów COMT jest bardziej aktywny od innych, bardziej powszechnych form enzymu. Wariant ten prowadzi do powstania bardziej aktywnego enzymu, który powoduje skuteczniejszą degradację dopaminy. Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników pozwalających na podtrzymanie uwagi.

Autorzy badań podkreślają, że pomimo iż \\'aktywny\\' wariant COMT jest związany z regulacją poziomu dopaminy głównie w korze, nie wpływa na metabolizm dopaminy w prążkowiu. Odkrycie to wskazuje, że zarówno kora przedczołowa jak i inna część mózgu - tzw. prążkowie koordynują zachowanie związane z wykonywanym zadaniem, a zaburzenia tej regulacji mogą się przyczyniać do ADHD. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera