Zabytkowe pojazdy dla Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej

Pierwsze zabytkowe pojazdy, które władze Szczecina kupiły od
prywatnego kolekcjonera, trafiły do zbiorów tamtejszego Muzeum
Techniki i Komunikacji Miejskiej. Zanim jednak zostaną wystawione
jako eksponaty, będą musiały przejść remont.

Pojazdy - osiem samochodów i trzy motocykle - przywieziono do Szczecina tirem z naczepą. Znalazły się wśród nich m.in. różne wersje popularnych maluchów, czyli fiatów 126 p, samochód marki Smyk i prototyp syrenki w wersji limuzyny.

Kolekcję, która w sumie liczy 118 różnych pojazdów, miasto kupiło od mieszkańca Warszawy, Leszka Liszewskiego. Zgodnie z podpisaną umową w tej sprawie, większość pojazdów ma trafić do Szczecina do jesieni tego roku, pozostałe - do połowy 2009 roku.

Zbiór powstawał przez dwadzieścia lat. Tworzą go stare rowery, motocykle, samochody osobowe i ciężarówki. Na tę motoryzacyjną kolekcję składają się m.in. wszystkie modele popularnego przed wojną motocykla sokół oraz kultowe, produkowane do polowy lat 60. w Szczecinie motocykle junak.

Wśród samochodów-eksponatów znajduje się m.in. oryginalna, używana przez Milicję Obywatelską warszawa, jest też garbus oraz samochód marki Beskid - auto polskiej konstrukcji z lat 80., które nie zostało nigdy wprowadzone do produkcji.

Pełna kolekcja ma być zaprezentowana w lipcu 2010 roku podczas oficjalnego otwarcia Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej.

Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej powołano w styczniu 2006 r.; należy ono do najmłodszych polskich muzeów. Utworzono je w starej, poniemieckiej zajezdni tramwajowej Nemitz (Niemierzyn) z 1912 roku, zamkniętej przed czterema laty. Remont budynków zajezdni i ich adaptacja do celów muzealnych mają być finansowane m.in. ze środków unijnych. MGM

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera