Opole/ Studentka politechniki opracowała program do komunikacji z głuchymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ramach pracy dyplomowej studentka informatyki Politechniki Opolskiej opracowała system rozpoznawania polskiego języka migowego. Innowacyjne narzędzie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Kułynycz.

Opracowane przez inż. Magdalenę Machacką narzędzie pozwala na rozpoznawanie i analizowanie gestów polskiego języka migowego w czasie rzeczywistym.

– Technologia powinna wspierać osoby z niepełnosprawnościami, tym bardziej że w Polsce według szacunków żyje nawet blisko 100 tys. osób głuchych. Zastosowanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania gestów języka migowego może znacząco poprawić jakość ich życia. Po odpowiednim douczeniu modeli i rozbudowie systemu takie rozwiązanie mogłoby znaleźć zastosowanie m.in. w urzędach, gdzie obsługa osób głuchych wciąż stanowi duże wyzwanie – powiedziała autorka programu.

Utworzenie systemu wymagało m.in. znalezienia i opracowania zbioru danych obejmującego znaki używane w polskim języku migowym. Uczelnia zapewnia, że mechanizm został przetestowany i działa poprawnie. (PAP)

masz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Misja IGNIS. Polski interfejs mózg-komputer potwierdził, że działa w kosmosie

  •  Na zdjęciu prof. Anna Michalska-Ciechanowska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych. Fot. materiały prasowe

    Wrocław/ Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego pracują nad wegańskimi odpowiednikami sera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera