Ekspert IMGW-PIB: sytuacja hydrologiczna w Polsce na początku lipca najgorsza od początku pomiarów

Warszawa, 04.07.2025. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 04.07.2025. PAP/Leszek Szymański

Sytuacja o tej porze roku nigdy nie wyglądała tak źle od początku pomiarów hydrologicznych. Skutki suszy będą odczuwalne w gospodarce, straty poniesie też środowisko naturalne - powiedział PAP hydrolog Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut wydał do tej pory 68 ostrzeżeń ws. suszy.

Według IMGW-PIB susza hydrologiczna coraz bardziej się pogłębia. Wydanych zostało do tej pory 68 ostrzeżeń dot. suszy. Jak poinformowano, prognozy na lipiec i sierpień przewidują fale upałów z temperaturami powyżej 35 st. C w połączeniu z niedoborem opadów i niską wilgotnością. "To nie tylko pogarsza stan gleby, ale także dramatycznie obniża poziomy wód w rzekach" - dodano w komunikacie.

IMGW-PIB nadzoruje ponad 500 stacji hydrologicznych, które mierzą przepływ wody w rzekach. W 300 z nich zanotowano wartości, które wskazują występowanie hydrologicznej suszy. Ponadto, na ponad 20 stacjach zostały przekroczone wartości absolutnych stanów minimalnych zanotowanych do tej pory.

Przyczynami suszy hydrologicznej są m.in. stosunkowo łagodna zima z małą ilością śniegu i w konsekwencji niewielkimi roztopami, wysoka temperatura wiosną, która powoduje zwiększone parowanie, a także silny wiatr, który również przesusza glebę.

Według eksperta, sytuacja hydrologiczna jest nieznacznie lepsza na krańcach północnych, na Wybrzeżu i na krańcach południowych woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jednak podkreślił, że niemal w całej Polsce jest susza i jest to "kataklizm".

"Nie widzę jednego regionu, w który mógłbym ocenić poziom suszy jako najgorszy; ta susza jest bardzo, bardzo głęboka" - dodał. Walijewski zaznaczył, że ponad 70 proc. rzek, które są w Polsce, mają stan wody w tzw. strefie wody niskiej, zatem jej poziom jest zdecydowanie poniżej normy; wyjaśnił, że optymalny stan wód występuje w "strefie wody średniej".

Ekspert zauważył, że sytuacja o tej porze roku jeszcze nigdy nie wyglądała tak źle od początku pomiarów hydrologicznych. "Gorsza sytuacja bywała, ale w drugiej części wakacji, czyli w sierpniu, a tutaj mamy właściwie początek wakacji i już jest naprawdę bardzo niebezpieczna sytuacja. Jest więc gorzej niż na przykład w 2015 roku, kiedy mieliśmy jedną z głębszych susz w Polsce i już w tym momencie jest jeszcze gorzej" - powiedział.

Ostrzegł, że skutki suszy będą odczuwalne zarówno w turystyce, jak i w rolnictwie, przemyśle czy energetyce. "Właściwie każda gałąź gospodarki wodnej na pewno straci, a koniec końców my na tym tracimy jako społeczeństwo, ponieważ mamy wyższe ceny niektórych towarów i usług" - zwrócił uwagę.

Straty poniesie również środowisko naturalne; Walijewski wyjaśnił, że wraz z małą ilością wody w korycie lub podwyższeniem jej temperatury w rzekach pojawiają się zmiany fizyczne, chemiczne i biologiczne. "Rozwijają się wówczas drobnoustroje albo sinice, pamiętamy wszyscy też katastrofę związaną z złotymi algami w Odrze" - wyjaśnił. Ponadto przy obniżonym poziomie wody może tworzyć się niewystarczająca ilość tlenu, który umożliwia wodnej roślinności i zwierzętom odpowiedni rozwój.

Aby rzeki mogły się zregenerować, potrzebna jest większa ilość opadów deszczu. Bez takiego źródła wody, rzeki nie mają szansy na samoregenerację - wskazał ekspert. Dodał, że obecnie występuje zwiększone parowanie połączone z mniejszymi opadami, zatem mamy do czynienia z tzw. ujemnym klimatycznym bilansem wodnym: "Więcej wody ucieka nam do atmosfery, niż wraca na ziemię w postaci deszczu". (PAP)

zs/ mark/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Klimatolog: wszystkie prognozy wskazują, że znowu czeka nas gorące lato

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Opolska gospodarzem międzynarodowej konferencji sejsmologów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera